HomeBiałoruśBiałoruskiego dziennikarza zaocznie osądzą za publikację zdjęcia Andrzeja Dudy na tle flagi Wyszkowa

Białoruskiego dziennikarza zaocznie osądzą za publikację zdjęcia Andrzeja Dudy na tle flagi Wyszkowa

W najbliższy poniedziałek, 21 sierpnia, w białoruskim Rohaczowie (obwód homelski) ruszy proces sądowy przeciwko mieszkającemu w Polsce białoruskiemu  dziennikarzowi i aktywiście demokratycznemu Denisowi Daszkiewiczowi.

Władze zarzucają Białorusinowi „propagandę ekstremizmu”, która miała polegać na publikacji  przez oskarżonego zdjęcia prezydenta RP Andrzeja Dudy na tle flagi miasta Wyszkowa, mającej takie same biało-czerwono-białe barwy, jak historyczna białoruska flaga narodowa, stanowiąca jeden z symboli walki Białorusinów z dyktatorskim reżimem Aleksandra Łukaszenki.

Daszkiewicz opublikował zdjęcie Andrzeja Dudy na tle flagi miasta Wyszkowa m.in. na  redagowanym przez siebie lokalnym portalu internetowym Rahačoŭ Onłajn. Zdjęcie prezydenta RP ilustrowało streszczenie depeszy agencji Reuters, opowiadającej o konsultacjach, które przeprowadził Andrzej Duda z Ministerstwem Obrony RP i sojusznikami z NATO w związku z nieposłuszeństwem, jakie zademonstrowali wobec dowództwa wojskowego Rosji najemnicy z „Grupy Wagnera” wyruszając marszem na Moskwę. W tekście depeszy nie ma ani słowa o Białorusi, czy też o udziale władz w Mińsku w wojnie na Ukrainie. Stąd przekonanie obserwatorów, iż „czujność” białoruskich prokuratorów miało wzbudzić jedynie zdjęcie polskiego prezydenta sfotografowanego na „niepoprawnym” tle.

Jak informuje redakcja Rahačoŭ Onłajn, teraz białoruskie organa ścigania zarzucają jej redaktorowi „propagandę ekstremizmu”, którą  dostrzeżono w publikacji zdjęcia polskiej głowy państwa.

Redaktor Rahačoŭ Onłajn, Denis Daszkiewicz

Sam Denis Daszkiewicz, komentując zaoczny proces przeciwko sobie, twierdzi, że organa ścigania doskonale wiedzą o tym, że aktywista od około roku mieszka w Polsce. „Był nawet artykuł w miejscowej państwowej gazecie o tym, że ukrywam się w Polsce”- cytuje swojego Daszkiewicza Rahačoŭ Onłajn. Wydanie przypomina, że przeciwko aktywiście w czasie jego nieobecności na Białorusi wszczęto co najmniej cztery sprawy, związane z oskarżeniami działalność ekstremistyczną, bądź propagandę ekstremizmu. Ponadto aktywista z Rohaczowa ma już wyrok za obrazę miejscowych ideologów oraz szefa państwowej gazety rejonowej, a wiadomością z ostatniej chwili jest wszczęcie przeciwko niemu sprawy karnej za obrazę Łukaszenki.

Znadniemna.pl na podstawie Vrogacheve.ru, na zdjęciu: Prezydent RP Andrzej Duda na tle flagi miasta Wyszkowa. Właśnie to zdjęcie władze Białorusi uznali za „propagandę ekstremizmu”, fot.: Vrogacheve.ru 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content