HomeBiałoruśW Warszawie zapadnie decyzja o zamknięciu granic z Białorusią

W Warszawie zapadnie decyzja o zamknięciu granic z Białorusią

Kraje bałtyckie i Polska omawiają możliwość całkowitego zamknięcia granic z Białorusią, a ostateczne ustalenia w tej sprawie mają zapaść jeszcze w tym miesiącu w Warszawie – poinformowała 16 sierpnia dziennikarzy minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė.

– Chciałabym podkreślić, że decyzja o zamknięciu przejść granicznych wiąże się również z problemem przemytu, ponieważ nie wszędzie mamy sprzęt rentgenowski – powiedziała Agnė Bilotaitė podczas konferencji prasowej, dotyczącej zamknięcia przejść granicznych Szumsk i Twerecz. Minister poinformowała, że wszystkie samochody zostaną przekierowane do tych przejść, w których dostępny jest niezbędny sprzęt, bo 37 proc. całego przemytu korzysta z przejść granicznych.

Agnė Bilotaitė dodała, że wcześniejsza decyzja o zamknięciu kolejowego przejścia granicznego w Stasiłach przyniosła efekty. – Nastąpił drastyczny spadek liczby przypadków przemytu, do siedmiu zamiast wcześniejszych 30 proc. – stwierdziła minister.

Drugim powodem zamknięcia tych przejść granicznych są istniejące zagrożenia ze strony Białorusi, gdzie przebywają najemnicy Grupy Wagnera.

– Jesteśmy gotowi, jeśli to możliwe, podjąć decyzję o zamknięciu całej granicy z Białorusią, upewniając się, że jest to decyzja regionalna – oświadczyła minister Agnė Bilotaitė.

Bilotaitė poinformowała, że 28 sierpnia w Warszawie spotkają się ministrowie spraw wewnętrznych krajów bałtyckich i Polski. Zostanie omówione zamknięcie granicy z Białorusią w tym samym czasie.

Z kolei kierownik Państwowej Straży Granicznej Rustam Liubajew policzył, że codziennie przez punkty kontroli granicznej Twerecz i Szumsk przejeżdża ponad 2 000 osób. Przejście w Twereczy przekracza dziennie około 600 osób. W tym czasie w Szumsku – około 1 600 osób.

Znadniemna.pl/LRT.lt, BNS, ELTA/Fot.: J. Stacevičius/LRT

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content