HomeBiałoruśWiceszef MSWiA: w razie konieczności zamkniemy z Białorusią również przejścia kolejowe

Wiceszef MSWiA: w razie konieczności zamkniemy z Białorusią również przejścia kolejowe

Jeżeli Białoruś pozwoli sobie na za dużo i prowokacje reżimu będą zbyt nachalne, reakcja Polski i Litwy będzie wspólna; w razie konieczności. zamknięte zostaną wszystkie przejścia graniczne z Białorusią, również kolejowe – powiedział  Polskiej Agencji Prasowej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Maciej Wąsik odniósł się do ustaleń po rozmowie szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego z szefową MSW Litwy Agne Bilotaite dotyczących m.in. mechanizmu, który zostanie zastosowany w przypadku konieczności ewentualnego zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Białorusią i izolacji reżimu Łukaszenki.

Izolacja Łukaszenki uzgodniona z Litwą

Na pytanie, czy ten mechanizm zakłada, że Polska i Litwa jednocześnie zamkną całą granicę z Białorusią, wiceminister odparł: „Właśnie tak to ma wyglądać”.

– Jeżeli Białoruś pozwoli sobie na za dużo, jeżeli te prowokacje będą coraz bardziej nachalne, to musimy wspólnie zareagować – i także dołączy się do tego, mam nadzieję, Łotwa, bo Litwini mają w tym zakresie rozmawiać z Łotyszami – żeby doprowadzić do całkowitej izolacji Białorusi – powiedział wiceszef MSWiA.

Jak zaznaczył, mowa również o zamknięciu przejść kolejowych. – Zdajemy sobie sprawę, że idzie tamtędy duża część handlu, także polskiego. Idzie także handel chiński. Myślę, że Chińczycy będą musieli wysłać Łukaszence odpowiedni sygnał, żeby nie podejmował działań, na których oni ucierpią – podkreślił Maciej Wąsik.

Polska na granicy z Białorusią ma obecnie otwarte przejście drogowe w Terespolu, na którym odbywa się ruch osobowy, przejście towarowe w Kukurykach, ale tylko dla przewoźników z państw unijnych, oraz przejścia kolejowe.

Zawieszone jest m.in. przejście graniczne w Kuźnicy. Zostało zamknięte ponad dwa lata temu w związku z presją migracyjną wywołaną działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Po skazaniu przez białoruski sąd działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze Polska zawiesiła przejście graniczne w Bobrownikach.

Władze Litwy zapowiedziały w tym tygodniu, że w najbliższym czasie zamknięte zostaną dwa z sześciu przejść granicznych z Białorusią.

 Znadniemna.pl za PAP, Polskieradio24.pl, fot.: Shutterstock

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content