HomeReligiaPielgrzymka z okazji rozpoczęcia Roku Szkolnego

Pielgrzymka z okazji rozpoczęcia Roku Szkolnego

Około tysiąca pielgrzymów przeszło pieszo w niedzielę, 21 września, od kościoła OO. Franciszkanów w Grodnie do sanktuarium Matki Bożej na Wzgórzu Nadziei w Kopciówce, aby zawierzyć Matce Bożej Cierpliwie Słuchającej swoje prośby i złożyć dziękczynienia z okazji rozpoczęcia Roku Szkolnego.

Pielgrzymi w drodze

Pielgrzymi w drodze

W pielgrzymce, która ruszyła spod kościoła OO. Franciszkanów po odprawionej z okazji rozpoczęcia Roku Szkolnego Mszy św., uczestniczyli: młodzież szkolna i studencka, dzieci z rodzicami, dziadkami, wychowawcami oraz nauczycielami, a także księża i alumni Wyższego Seminarium Duchowego w Grodnie.

pielgryzmka_1

Dzieciaki i starsi pielgrzymi szli do Matki Bożej z prośbami i intencjami, wśród których były: prośby o zdrowie i siłę do nauki, o cierpliwość w wychowaniu i przekazywaniu wiedzy przez nauczycieli i katechetów, o szacunek dla wykładowców, o miłość i zgodę w rodzinach, o trzeźwość synów, pokój na świecie i Boże błogosławieństwo dla wszystkich wierzących w Chrystusa.

pielgryzmka_2

„Myśl o pielgrzymce chodziła mi po głowie już od dłuższego czasu. Marzyłam o tym, aby uczestniczyć w niej razem ze swoimi dziećmi. Ponieważ w tym roku nasze rodzinne grono uczniów powiększyło się o dwóch moich synów, pragnęłam zaprowadzić ich do Matki Bożej. Po długich wahaniach decyzja zapadła: idziemy! Dzieci przyjęły tę wiadomość z wielkim entuzjazmem i wczesnym niedzielnym porankiem byliśmy już pielgrzymami na Wzgórze Nadziei. Droga z Grodna do Kopciówki nie jest krótka, lecz Matka Boża tak bardzo kocha wszystkie swoje dzieci, że obdarza je siłą, wytrwałością i cierpliwością w przezwyciężaniu wszystkich trudów pielgrzymowania. Modlitwa, śpiew, nowi znajomi, przystanki na posiłek, rozmowy z księżmi – to wszystko skracało drogę do celu” – zrelacjonowała nam swoje przeżycia jedna z uczestniczek pielgrzymki.

Przybycie do sanktuarium

Przybycie do sanktuarium

Kiedy pielgrzymi przybyli już na Wzgórze Nadziei, zaopiekował się nimi kustosz sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, ksiądz Michał Łastowski. Dla wielu dzieciaków przybycie do sanktuarium w tak niecodziennych okolicznościach stało się przeżyciem niezapomnianym, zwłaszcza, gdy mogły podziwiać odsłonięcie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Podczas odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Podczas odsłonięcia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Na strudzonych drogą pielgrzymów na Wzgórzu Nadziei czekał ciepły poczęstunek, po którym wszyscy po brzegi wypełnili kościół, aby wspólnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. Jerzy Lewiński.

Potem była uroczysta Msza św., której, w asyście licznie przybyłych kapłanów, przewodniczył ks. Jerzy Martinowicz, dyrektor Biura Informacji przy Episkopacie Białorusi. Wygłoszone przez kaznodzieję Słowo Boże dzieciaki słuchały z wielkim zainteresowaniem, zawiązując dialog z kapłanem. Na zakończenie Mszy św. ks. Jerzy poświęcił przyniesione do świątyni artykuły szkolne i udzielił obecnym błogosławieństwa na nowy rok nauki i pracy w szkołach i na uczelniach różnego rodzaju.

Dialog z księdzem

Dialog z księdzem

Pielgrzymka do Matki Bożej wzbogaciła każdego pątnika, napełniła go siłą i Bożą energią, aby każdego dnia, pełniąc obowiązki ucznia, studenta, nauczyciela bądź wychowawcy być prawdziwym świadkiem Chrystusa i swoją postawą szerzyć Królestwo Boże na ziemi.

Karolina Ignatowicz z pielgrzymki Grodno – Kopciówka

Najnowsze komentarze

  • Coś nie widzę tam nic polskiego

  • To trzeba czuć. Tam panuje duch polski.

Skomentuj

Skip to content