HomeKomitet Ochrony Polskich Miejsc Pamięci Narodowej„KREW NA BRUKU. GRODNO 1939” już zobaczyła Warszawa, we wtorek – zobaczy Grodno

„KREW NA BRUKU. GRODNO 1939” już zobaczyła Warszawa, we wtorek – zobaczy Grodno

Około stu osób przybyło w środę 24 września do warszawskiego Klubu Kultury Saska Kępa na premierę filmu o bohaterskiej obronie Grodna we wrześniu 1939 roku pt. „KREW NA BRUKU. GRODNO 1939”. W najbliższy wtorek Związek Polaków na Białorusi, będący producentem stowarzyszonym filmu obok warszawskiej Fundacji Joachima Lelewela, organizuje premierowy pokaz filmu w Grodnie.

Film_Krew_na_bruku_Grodno_1939_01

Na zdjęciu od lewej: rzecznik Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik, autor scenariusza i reżyser Robert Miękus, szef firmy Lunar Six i kierownik produkcji Andrzej Klimczyk oraz prezes Fundacji Lelewela i producent filmu Piotr Kościński

Fabularyzowany dokument w reżyserii Roberta Miękusa został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność warszawską, a prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński, witając przybyłych na premierę gości przypominał, że film został zrealizowany dzięki ofiarności wielu ludzi i instytucji, w tym Polaków z Białorusi. Przypomnijmy, że Polacy na Białorusi aktywnie uczestniczyli w zbiórce środków na produkcję filmu, będącego jednym z najpiękniejszych współczesnych upamiętnień bohaterskiej i patriotycznej postawy grodnian sprzed 75 lat.

Film_Krew_na_bruku_Grodno_1939_02

Obecny na warszawskiej premierze rzecznik Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik, dziękując, producentom i twórcom filmu, zaznaczył, że film ten jest bardzo oczekiwany w Grodnie, gdyż pokazuje historię, będąca jednym z czynników, kształtujących tożsamość i poczucie lokalnego patriotyzmu mieszkańców Grodna, niezależnie od tego, jakiej są narodowości. – Poczucie lokalnego patriotyzmu wśród grodnian jest bardzo mocne, a film opowiadający o tym, jak nasi przodkowie bronili swojego miasta, ofiarując życie i zdrowie, na pewno to poczucie wzmocni – mówił Pisalnik.

Film_Krew_na_bruku_Grodno_1939_03

O sukcesie premiery filmu „KREW NA BRUKU. GRODNO 1939” może świadczyć fakt, że jego emisją na antenie telewizyjnej dla szerokiej publiczności zainteresowała się Telewizja Polska S. A. Ze wstępnych ustaleń wynika, że film o obronie Grodna może być wkrótce wyemitowany na antenie TVP HISTORIA oraz w Telewizji Biełsat.

Film_Krew_na_bruku_Grodno_1939

Pokazem filmu zainteresował się też Instytut Pamięci Narodowej. 28 października IPN organizuje w Warszawie otwarty pokaz filmu w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”.

W najbliższy zaś wtorek o godz. 18.00 Związek Polaków na Białorusi organizuje grodzieńską premierę filmu „KREW NA BRUKU. GRODNO 1939”.

Zapraszamy wszystkich grodnian 30 września do sali nr 100 przy ul Budionnego 48a na godzinę 18.00.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Jak ja bym chciała obejrzeć ten film…..A czy można go obejrzeć w internecie, chyba nie?

Skomentuj

Skip to content