HomeOświataMłodzież z Białorusi w czołówce pod względem liczebności wśród studentów zagranicznych w Polsce

Młodzież z Białorusi w czołówce pod względem liczebności wśród studentów zagranicznych w Polsce

Polski Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport pt. „Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2022/2023”. Wynika z niego, że młodzież z Białorusi jest drugą pod względem liczebności grupą zagranicznych studentów polskich uczelni wyższych po kolegach z Ukrainy.

Ogólna liczba studentów w Polsce wynosi 1,21 miliona młodych ludzi. Z nich ponad 105 tysięcy przybyło do kraju nad Wisłą zza granicy. Najliczniejsza grupa zagranicznej młodzieży studenckiej to przybysze z Ukrainy, kraju prowadzącego wojnę z agresorem rosyjskim. Ich liczba wynosi 48 100 osób, czyli 45,6 procent od ogółu zagranicznych studentów. Na drugim miejscu pod względem liczebności plasują się studenci, legitymujący się paszportem obywatela Republiki Białorusi. Jest ich w Polsce około 12 tysięcy, co daje 11,4 procent od ogółu studiujących cudzoziemców.

Trójkę krajów o najliczniejszej reprezentacji studenckiej na polskich uczelniach zamyka Turcja, mająca w Polsce 3 800 (3,6 proc.) studiujących obywateli.

W stosunku do ubiegłego roku akademickiego liczba studiujących w Polsce cudzoziemców wzrosła o 17,9 procent.

Z danych statystycznych wynika, że większość studentów zagranicznych wybiera w Polsce jako język nauczania – język polski. Odsetek potencjalnie gotowych do podjęcia pracy w Polsce absolwentów wyższych uczelni stanowi aż 60 procent od ogółu studiujących cudzoziemców. Spora grupa, bo aż 37 procent, woli w Polsce studiować po angielsku, a reszta znalazła nad Wisłą możliwość studiowania w innym języku.

Z analizy Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego (OPI BIP) wynika, że studenci z zagranicy chętnie wybierają w Polsce takie kierunki jak medycyna, w tym stomatologia, psychologia, a także informatyka oraz kierunki biznesowe.

Znadniemna.pl na podstawie raportu „Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2022/2023” – GUS oraz analizy „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce” – OPI PIB, na zdjęciu: Brama Głowna Uniwersytetu Warszawskiego, fot.: Wikimedia Commons, CC

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content