HomeBiałoruśBiałoruscy pogranicznicy zmuszają białoruskich obywateli do zrzekania się Karty Polaka

Białoruscy pogranicznicy zmuszają białoruskich obywateli do zrzekania się Karty Polaka

Białoruscy obrońcy praw człowieka coraz częściej dowiadują się o problemach, jakie spotykają podczas przekroczenia białoruskiej granicy posiadaczy Kart Polaka.  Pod groźbą aresztu są oni zmuszani do podpisywania pisemnej rezygnacji z dokumentu, adresowanej  do polskiego konsula, bezpośrednio w trakcie odprawy granicznej.

Według Centrum  Obrony Praw Człowieka „Wiasna” znane są już dziesiątki przypadków zmuszania posiadaczy Kart Polaka do zrzeczenia się dokumentu, na podstawie którego otrzymali oni polską wizę.

Pogranicznicy  identyfikują posiadaczy Kart Polaka po widniejącym  na wizie wpisie o celu jej wydania. W przypadku wydawania wizy na podstawie Karty Polaka  w rubryczce „cel wydania” widnieje numer „24”.

Obywatel Białorusi, posiadający w paszporcie taką wizę, zostaje przez funkcjonariusza Straży Granicznej kierowany na rozmowę z obecnym w punkcie granicznym przedstawicielem KGB. Ten z kolei zaczyna przekonywać białoruskiego Polaka, aby ten dobrowolnie zrezygnował z dokumentu, który na Białorusi jest postrzegany,  nie jako „potwierdzenie przynależności do Narodu Polskiego”, lecz przede wszystkim jako potwierdzenie braku lojalności jego posiadacza względem panującego w kraju reżimu politycznego. Funkcjonariusz KGB proponuje obywatelowi białoruskiemu o polskiej samoidentyfikacji narodowej, podpisać rezygnację z Karty Polaka w jego obecności, czyli w punkcie granicznym.

Jak  informują obrońcy praw człowieka z „Wiasny” na podstawie relacji obywateli, którzy doświadczyli opisanej procedury, w przypadku odmowy podpisania zrzeczenia się Karty Polaka, jej posiadaczowi daje się do zrozumienia, że za upartość może zapłacić trafieniem do aresztu.

 Znadniemna.pl za T.me/viasna96/20224, fot.: Gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content