HomeKulturaLitewski przyjaciel Czesława Miłosza gościem „Bursztynów Literatury” w Gdańsku

Litewski przyjaciel Czesława Miłosza gościem „Bursztynów Literatury” w Gdańsku

Romuald Mieczkowski, wybitny polski literat z Wilna, był 4 lipca gościem wieczoru z cyklu „Bursztyny Literatury”, które co miesiąc organizuje i prowadzi w Literacka Restaurant & Wine Bar na ulicy Mariackiej w Gdansku Tomasz Snarski, trójmiejski adwokat, poeta i nauczyciel akademicki o wileńskich korzeniach.

Bohater wieczoru Romuald Mieczkowski, wileński literat, poeta i wydawca

Organizator i prowadzący cyklu „Bursztyny Literatury” w Gdańsku Tomasz Snarski i gość z Wilna – literat Romuald Mieczkowski

Romuald Mieczkowski jest literatem i poetą, którego poezję podziwiał polski noblista Czesław Miłosz. O zażyłych stosunkach między noblistą, a poetą z Wilna świadczy odręcznie napisana przez Miłosza dedykacja, adresowana Romualdowi Mieczkowskiemu w 1992 roku.

Świadectwo przyjaźni poetów – noblisty oraz literata z Wilna – zdobi obecnie kameralną salkę w kawiarni na Mariackiej, w której odbywają się co miesiąc „Bursztyny Literatury”. Natomiast ściany wspomnianej salki zdobią fotografie uwieczniające Czesława Miłosza, wśród których na jednej, zrobionej przez Romualda Mieczkowskiego w Wilnie, widać aż trzech noblistów literackich XX stulecia – Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza oraz gdańszczanina Guentera Grassa.

Dedykacja pozostawiona przez Czesława Miłosza Romualdowi Mieczkowskiemu, zdobiąca obecnie kawiarnię literacką na ul. Mariackiej w Gdańsku

Wybrzmiały podczas spotkania temat przyjaźni jego bohatera z Czesławem Miłoszem, a także zaaranżowana przez noblistę znajomość Romualda Mieczkowskiego z redaktorem paryskiej „Kultury” Jerzym Giedroyciem, stanowiły niesamowite autobiograficzne tło do wierszy, czytanych przez wileńskiego poetę.

Według Romualda Mieczkowskiego ważną, jak nie decydującą, rolę w jego twórczości odgrywa fakt, że mieszka w miejscu przeplatania się różnych kultur, czyli na Wileńszczyźnie. Przykładem tego, jakie znaczenie dla różnych kultur narodowych ma, na przykład, rzeka Niemen, łącząca Białoruś, Litwę oraz rosyjską enklawę ze stolicą w Królewcu, jest wiersz autorstwa gościa „Bursztynów Literatury”, rozpoczynający się od białoruskiego poetyckiego uczłowieczenia Niemna, zwanego przez Białorusinów „Baćka Nioman”.

Najnowsze książki autorstwa Romualda Mieczkowskiego

Zachęcamy do zapoznania się ze wspomnianym dziełem literackim:

Baćka Nioman – Tėvas Nemunelis –

Niemnie ponad wszystkie domowe rzeki

płynące po polsku

po litewsku

po białorusku

i czasem po rusku

Różnie zwą ciebie z twoich brzegów

różne języki słyszałeś nieraz i naraz

a treść życia od wieków była jednakowa

tak samo jak i rola twoja –

Obfitością wód gasić pragnienie narodów

pośród wzajemnego niespełnienia.

Narody i kultury wywodzące się z Wielkiego Księstwa Litewskiego (WKL) stanowią podstawową inspirację dla twórczości Romualda Mieczkowskiego. Wyróżniający WKL tygiel narodowo-kulturowy jest także kluczem do polityki redakcyjnej wydawanego przez wileńskiego poetę od ponad trzydziestu lat kulturalno-publicystycznego kwartalnika „Znad Wilii”.

Spotkanie z Romualdem Mieczkowskim, które odbyło się w ramach cyklu „Bursztyny Literatury” zaszczycił obecnością między innymi: wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, reprezentant Konsulatu Honorowego Republiki Litewskiej w Gdańsku oraz przedstawiciele środowisk twórczych z Trójmiasta.

Gościem spotkania z wileńskim poetą był wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz

Wspólne foto pamiątkowe uczestników spotkania z Romualdem Mieczkowskim(pośrodku w dolnym rzędzie ) w ramach cyklu „Bursztyny Literatury” w Gdańsku

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content