HomeBiałoruśAndrzej Poczobut odbywa wyrok 500 km od Grodna – w kolonii karnej w Nowopołocku.

Andrzej Poczobut odbywa wyrok 500 km od Grodna – w kolonii karnej w Nowopołocku.

Działacz Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz Andrzej Poczobut trafił do kolonii karnej w Nowopołocku, gdzie będzie odbywał wyrok  8 lat pozbawienia wolności, poinformowała na Facebooku żona więźnia politycznego Oksana Poczobut.

Andrzej Poczobut wyjechał odbywać karę do Nowopołocka. Poinformowali mnie o tym w liście z Witebska, gdzie zatrzymał się podczas etapu w drodze do kolonii nowopołockiej, – napisała małżonka dziennikarza.

Przypomnijmy, Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości, jeden z liderów Związku Polaków na Białorusi i ceniony dziennikarz został w lutym 2023 roku skazany w politycznym procesie na 8 lat kolonii karnej. 26 maja Sąd Najwyższy Białorusi w osobie sędziego Igora Lubowickiego rozpatrzył apelację od wyroku, pozostawiając go bez zmian!

Poczobut został zatrzymany 25 marca 2021 r. w nazywanej przez białoruskie media „sprawie polskiej”.

Jego artykuł w mediach o agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, został uznany przez śledczych Łukaszenki za „podżeganie do wrogości narodowej”.

W materiałach sprawy karnej znalazły się także wypowiedzi dziennikarza w obronie mniejszości polskiej na Białorusi, artykuł o stłumieniu białoruskich protestów w 2020 roku oraz tekst z 2006 roku o jednym z dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego z Grodzieńszczyzny.

8 lutego sędzia Dmitrij Bubienczyk skazał Andrzeja Poczobuta na 8 lat pozbawienia wolności. Uznano m.in. że „nawoływanie do działań godzących w bezpieczeństwo narodowe” i „podżegał do wrogości na tle narodowościowym, społecznym i innym”.

Jeszcze przed procesem, w październiku 2022 r., Komitet Bezpieczeństwa Państwowego wpisał Andrzeja Poczobuta na listę osób zaangażowanych w „działalność terrorystyczną”, a jego adwokat Aleksander Biriłow został kilka dni temu, po 26 latach praktyki adwokackiej, pozbawiony prawa do wykonywania zawodu, rzekomo na podstawie tego, iż, ma  do niego „niewystarczające kwalifikacje”.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content