HomeSpołeczeństwoAdwokat Andrzeja Poczobuta stracił prawo do wykonywania zawodu

Adwokat Andrzeja Poczobuta stracił prawo do wykonywania zawodu

W piątek, 16 czerwca, władze cofnęły licencję adwokacką Aleksandrowi Birilowowi, grodzieńskiemu mecenasowi, który zasłynął z tego, że jako jeden z niewielu, brał się za obronę oponentów reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Aleksander Birilow bronił między innymi dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta, skazanego na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Szykował się także do procesu dziennikarza i działacza społecznego Pawła Mażejki, oczekującego obecnie na rozprawę w areszcie śledczym Grodna.

W ciągu 26-letniej praktyki adwokackiej obrońca grodzieńskich opozycjonistów zdobył bogate doświadczenie reprezentowania krytyków reżimu Łukaszenki w sądzie. Jeszcze w latach 2001-2002 był obrońcą dziennikarzy najstarszej niezależnej grodzieńskiej gazety „Pahonia” Mikoły Markiewicza i Pawła Mażejki. W 2004 roku Biriłow bronił ówczesnego więźnia politycznego i szefa komitetu strajkowego grodzieńskich przedsiębiorców Walerego Lewoniewskiego, którego sądzono za rzekome publiczne znieważenie białoruskiego dyktatora. Nasz kolega Andrzej Poczobut był klientem Aleksandra Biriłowa podczas procesu o znieważenie Łukaszenki w 2011 roku. A w 2021 roku mecenas był obrońcą Igora Bancera, grodzieńskiego muzyka rockowego i byłego redaktora mediów Związku Polaków na Białorusi.

Formalnym powodem odebrania Aleksandrowi Birilowowi prawa do uprawiania zawodu adwokata stały się „niewystarczające kwalifikacje zawodowe” prawnika, uprawiającego czynnie zawód od ponad ćwierćwiecza. „Niewystarczające kwalifikacje zawodowe” zarzuciła mecenasowi Birilowowi państwowa, tak zwana „komisja atestacyjną” (rodzaj komisji weryfikacyjnej, rzekomo sprawdzającej poziom posiadanych kwalifikacji – red.).

Wskutek działalności na Białorusi „komisji atestacyjnej” w ciągu ostatnich trzech lat liczba adwokatów w tym kraju skurczyła się o 550 osób, co stanowi 25 procent składu osobowego białoruskiej adwokatury. Komisja najczęściej pozbawia licencji adwokackich mecenasów, broniących w sądach oponentów białoruskiego dyktatora i jego reżimu.

Znadniemna.pl na podstawie Svaboda.org, na zdjęciu: Aleksander Biriłow, fot.: facebook.com/albirilov

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content