HomeSpołeczeństwoAndrzej Poczobut ze Złotym Laurem Akademii Mistrzów Mowy!

Andrzej Poczobut ze Złotym Laurem Akademii Mistrzów Mowy!

Dzisiaj, 12 czerwca 2023 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość ogłoszenia nominacji Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej 2023. Przy tej okazji Akademia Mistrzów Mowy Polskiej nagrodziła Złotym Laurem Mistrzów Mowy Polskiej więźnia politycznego reżimu Łukaszenki, białoruskiego korespondenta polskich mediów Andrzeja Poczobuta oraz aktora teatralnego i filmowego Krzysztofa Globisza.

W uzasadnieniu wyróżnienia Akademia Mistrzów Mowy zaznaczyła, iż zostało ono przyznane „za propagowanie najlepszych wzorców polszczyzny”.

Andrzej Poczobut został skazany w lutym tego roku przez sędziego Sądu Obwodowego  w Grodnie Dzmitryja Bubienczyka na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.  W maju białoruski Sąd Najwyższy uprawomocnił niesprawiedliwy wyrok, wydany na dziennikarza i działacza polskiej mniejszości narodowej na Białorusi.

Z aktu oskarżenia wynikało, że łukaszenkowski wymiar sprawiedliwości uznał, iż zbrodnią, popełnioną przez Polaka, było między innymi nazywanie agresją napadu ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku. Poza tym reżim Łukaszenki nie mógł darować dziennikarzowi publikacji, opowiadających o prześladowaniu na Białorusi polskiej mniejszości narodowej i o masowych protestach Białorusinów przeciwko sfałszowaniu przez białoruskiego dyktatora wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku.

Rząd Polski, międzynarodowa społeczność dziennikarska oraz organizacje broniące praw człowieka uznały zarzuty na podstawie których skazano Andrzeja Poczobuta za bezpodstawne i motywowane politycznie, a sam dziennikarz i działacz polskiej mniejszości został uznany za więźnia politycznego.

Znadniemna.pl za Mistrzmowy.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content