HomeBiałoruśPolska odpowie kolejnymi sankcjami na uprawomocnienie się wyroku dla Andrzeja Poczobuta

Polska odpowie kolejnymi sankcjami na uprawomocnienie się wyroku dla Andrzeja Poczobuta

Już w najbliższy poniedziałek polskie władze wpiszą na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Aleksandra Łukaszenki. Taką deklarację złożył w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Ponadto MSWiA planuje wstrzymanie do odwołania ruchu towarowego z Białorusią dla samochodów ciężarowych, zarejestrowanych w Rosji lub na Białorusi,

„W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku ws. Andrzeja Poczobuta, w poniedziałek ogłoszę decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi” – napisał dzisiaj, 26 maja, na Twitterze minister MSWiA Mariusz Kamiński.

Zaostrzenie sankcji to odpowiedź na decyzję białoruskiego sądu, który podtrzymał wyrok w sprawie działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Jak wskazał minister Kamiński, na listę sankcyjną trafią osoby odpowiedzialne za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi.

Sąd Najwyższy Białorusi odrzucił apelację działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Polak odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności. Obrońcy praw człowieka, władze RP oraz społeczność międzynarodowa uznały wyrok reżimowego sądu za politycznie motywowany.

Andrzej Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 roku. Reżim Aleksandra Łukaszenki oskarżył go o wzywanie do działań szkodzących Białorusi oraz wzywanie do nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) planuje ponadto zawieszenie do odwołania ruchu towarowego z Białorusią dla samochodów ciężarowych, zarejestrowanych w Rosji lub na Białorusi. Jak pisze  portal businessinsider.com.pl, tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych.

Projekt pojawił się stronie Rządowego Centrum Legislacji 26 maja, czyli w dniu wyroku na Poczobuta.

 Znadniemna.pl na podstawie Polskieradio24.pl/Twitter.com/Businessinsider.com.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content