HomeBiałoruśSąd Najwyższy Białorusi uprawomocnił wyrok 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta

Sąd Najwyższy Białorusi uprawomocnił wyrok 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta

Białoruski Sąd Najwyższy utrzymał  dzisiaj w mocy wyrok na Andrzeja Poczobuta. Wcześniej sąd w Grodnie skazał go na osiem lat więzienia.

Andrzej Poczobut to działacz Związku Polaków na Białorusi  (ZPB) i dziennikarz polskich mediów m.in. „Gazety Wyborczej” i TVP Polonia, w których relacjonował sytuację na Białorusi. Za krytyczne wypowiedzi na temat rządzącego Białorusią od 1994 roku Aleksandra Łukaszenki trafiał do aresztu, był sądzony i otrzymał wyrok w zawieszeniu. Jako działacz nieuznawanego przez białoruskie władze i zdelegalizowanego w 2005 roku ZPB Poczobut, pasjonat historii, wiele czasu poświęcał m.in. badaniu losów Polaków na terenach dzisiejszej Białorusi.

Jak informowało centrum praw człowieka Wiasna, według prokuratury „przewiny” Poczobuta miały polegać m.in. na tym, że nazwał agresją napaść ZSRR na Polskę w 1939 roku, pisał artykuły o protestach na Białorusi i działaczach polskiego podziemia w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, występował w obronie polskiej mniejszości w tym kraju.

Znadniemna.pl za Polskieradio24.pl, fot.: Belta.by

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content