HomeBiałoruśRaman Pratasiewicz został ułaskawiony

Raman Pratasiewicz został ułaskawiony

Dzisiaj opozycyjny bloger portalu NEXTA Raman Pratasiewicz został ułaskawiony. Na początku maja sąd w Mińsku skazał go na 8 lat więzienia. 

– Właśnie podpisałem wszystkie odpowiednie dokumenty, które mnie ułaskawiają. To oczywiście świetna wiadomość – powiedział Pratasiewicz agencji informacyjnej Bełta.

Raman Pratasiewicz to opozycyjny dziennikarz oraz były redaktor naczelny opozycyjnego kanału NEXTA, który otwarcie krytykował Aleksandra Łukaszenkę i odegrał ważną rolę w czasie ogromnych protestów w 2020 roku. Opozycjonista został aresztowany w 2021 roku. Samolot linii Ryanair, na którego pokładzie się znajdował, został zmuszony do lądowania w Mińsku.

Wraz z Pratasiewiczem w 2021 roku zatrzymana została obywatelka Rosji, Sofia Sapieha, jego ówczesna partnerka. Sapieha została skazana przez białoruski sąd na sześć lat pozbawienia wolności. Władze wydały zgodę na jej ekstradycję do Rosji.

Przypomnijmy, że sąd w Mińsku 3 maja br. ogłosił wyrok w głośnej sprawie redaktorów opozycyjnego kanału NEXTA. Raman Pratasiewicz został skazany na 8 lat pozbawienia wolności, dwaj redaktorzy Sciapan Puciła i Jan Rudzik otrzymali zaocznie kary 20 i 19 lat więzienia.

Wczoraj o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym naszego kolegi Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi ponownie do władz Białorusi zaapelowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Sąd Najwyższy Białorusi w Mińsku na 26 maja wyznaczył termin rozpatrzenia apelacji od wyroku, złożonej przez Andrzeja Poczobuta.

Jak poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, na Białorusi wciąż przetrzymywanych jest 1500 więźniów politycznych.

– Wczoraj był Międzynarodowy Dzień Solidarności z Więźniami Politycznymi na Białorusi. Mówimy o 1500 osobach, które przebywają w więzieniach i są w bardzo złej sytuacji. Musimy o nich pamiętać, musimy ich wspierać, musimy kontynuować wywieranie presji na reżim Alaksandra Łukaszenki – oświadczył Borrell.

Znadniemna.pl/Fot.: twitter.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content