HomeBiałoruśPrawie 80 tysięcy obywateli Białorusi otrzymało po 2020 roku zezwolenia na pobyt w Polsce

Prawie 80 tysięcy obywateli Białorusi otrzymało po 2020 roku zezwolenia na pobyt w Polsce

79 030 tyle zezwoleń na pobyt stały bądź czasowy wydały urzędy w Polsce obywatelom Białorusi po tym, jak reżim Aleksandra Łukaszenki po wyborach prezydenckich 2020 roku rozpętał bezprecedensowe pod względem wszechobecności i okrucieństwa represje wobec współobywateli, niezadowolonych z rządów dyktatora.

Większość Białorusinów (62 procent), którym udało się zalegalizować w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat zrobili to znajdując legalną pracę w kraju nad Wisłą. Jeszcze 17 procent motywowało potrzebę zalegalizowania swojego pobytu w Polsce koniecznością połączenia się z rodziną.

Liczba pozwoleń na pobyt stały bądź czasowy nie odzwierciedla w całości skali  zjawiska migracji politycznej z Białorusi do Polski.

W okresie od sierpnia 2020 roku do marca 2023 roku Polska wydała obywatelom Białorusi 101 949 wiz w ramach programu Poland Business Harbour oraz 50 831 wiz humanitarnych. Wszystko wskazuje na to, że część migrantów z Białorusi do Polski wciąż czeka na zakończenie procedury legalizacji swojego pobytu.

Liczba Białorusinów, która opuściła ojczyznę na fali prześladowań politycznych, rozpętanych przez reżim Łukaszenki szacowana jest na około 120 tysięcy osób.  Zdecydowana większość z nich, zwłaszcza po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, osiadła w Polsce.

Znadniemna.pl na podstawie Hpravy.org / Svaboda.org, fot.: facebook.com/PropusBelarus

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content