HomeSpołeczeństwoNa Białorusi zlikwidowano organizację litewskiej mniejszości narodowej

Na Białorusi zlikwidowano organizację litewskiej mniejszości narodowej

Grodzieński Sąd Obwodowy na wniosek władz obwodu grodzieńskiego podjął wczoraj, 28 kwietnia, decyzję o likwidacji  Zjednoczenia Społecznego Litwinów „Gimtine” (Ojczyzna) z siedzibą we wsi Pielesa (rejon werenowski).

Wiadomość o likwidacji organizacji litewskiej mniejszości narodowej na Grodzieńszczyźnie, władze obwodu grodzieńskiego zgodziły się udostępnić rosyjskiej agencji informacyjnej TASS. To powołując się na nią właśnie o werdykcie sądowym informują dzisiaj białoruskie media niezależne.

TASS ujawnia między innymi, że przyczyną pretensji władz do organizacji, zrzeszającej mieszkających  w rejonie werenowskim Litwinów, były naruszenia prawa. Jakie? Tego władze nie zgodziły się ujawnić nawet rosyjskim dziennikarzom.

Wiadomo tymczasem, że w przededniu rozprawy w Grodzieńskim Sądzie Obwodowym przeciwko oczekiwanej likwidacji  Zjednoczenia Społecznego Litwinów „Gimtine” z oficjalnym protestem do władz Białorusi wystąpiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej.

„Ambasador Białorusi na Litwie został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w celu złożenia wyjaśnień w sprawie likwidacji działającego od 20 lat w Pielasie litewskiego stowarzyszenia „Gimtinė“ („Ojczyzna“). Dyplomacie wręczono notę protestacyjną” – komunikat takiej treści opublikował 27 kwietnia portal litewskiego publicznego nadawcy radiowego i telewizyjnego  LRT.lt. Według litewskich dziennikarzy w nocie, doręczonej białoruskiemu ambasadorowi, napisano między innymi „że takiego typu działania białoruskich władz doczekają się surowej i pryncypialnej reakcji”. Podkreślono także, iż  w przypadki likwidacji stowarzyszenia „Gimtinė“ – „Litwa planuje podjęcie kroków na szczeblu międzynarodowym”.

 Znadniemna.pl na podstawie tass.ru/LRT.lt, na zdjęciu: przedstawiciele mniejszości litewskiej na Festiwalu Kultur Narodowych w Grodnie, fot.: sb.by

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content