HomeBiałoruśPapież Franciszek ustanowił na Białorusi administraturę apostolską dla obrządku bizantyjskiego

Papież Franciszek ustanowił na Białorusi administraturę apostolską dla obrządku bizantyjskiego

Papież ustanowił administrację apostolską dla wiernych obrządku bizantyjskiego na Białorusi. Administratorem apostolskim pontyfik mianował archimandrytę Jana Sergiusza Gajka MIC, dotychczasowego wizytatora apostolskiego dla tychże wiernych.

Archimandryta Jan Sergiusz Gajek, urodził się w Polsce, w Łyszkowicach w 1949 roku. Należy do Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Studiował na KUL i Papieskim Instytucie Orientalnym w Rzymie. W latach 1983-1999 wykładał teologię Kościołów wschodnich w Instytucie Ekumenicznym KUL. W 1993 r. Jan Paweł II mianował go wizytatorem apostolskim dla wiernych greckokatolickich na Białorusi. W 1996 roku został wyniesiony do rangi archimandryty.

Wspólnota katolicka obrządku bizantyjskiego na Białorusi jest spadkobiercą unii brzeskiej z 1596 roku. Obecnie liczy około 5 tys. wiernych, zorganizowanych w 16 parafiach, w których posługuje 16 kapłanów i 3 diakonów. Do kapłaństwa przygotowuje się 4 seminarzystów.

 Znadniemna.pl za Radio Watykańskie, na zdjęciu: Archimandryta Jan Sergiusz Gajek na audiencji generalnej 15.02.2023 r.  fot.: Vatican Media

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content