HomeSpołeczeństwoPolonia Nowej Zelandii domaga się uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Polonia Nowej Zelandii domaga się uwolnienia Andrzeja Poczobuta

Ponad czterdziestu uczestników tegorocznej  nowozelandzkiej edycji Biegu „Tropem Wilczym” w Christchurrch  podpisało się pod petycją z żądaniem uwolnienia naszego kolegi Andrzeja Poczobuta, dziennikarza polskich mediów i jednego z liderów polskiej mniejszości narodowej na Białorusi.

Petycja, której treść publikujemy niżej, trafiła do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nowej Zelandii oraz do przedstawicielstwa Unii Europejskiej w tym kraju.

Podpisy pod Petycją o uwolnienie Andrzeja Poczobuta, fot.: facebook.com

Oto treść Petycji:

W dniu 8 lutego 2023 roku  Sąd Obwodowy w Grodnie na Białorusi wydał haniebny wyrok ośmiu lat pobytu w kolonii karnej dla Pana Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polonijnego na Białorusi.

Proces Pana Andrzeja Poczobuta, członka zarządu Związku Polaków na Białorusi, rozpoczął się prawie dwa lata po jego aresztowaniu w marcu 2021. Pan Poczobut został postawiony przed obwodowym sądem w Grodnie w dniu 16 stycznia 2023 roku. Sprawa sądowa odbyła się za zamkniętymi drzwiami pod przewodnictwem sędziego Dźmitra Bubieńczyka. Pan Andrzej Poczobut był oskarżany o wzniecanie nienawiści oraz o wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. W kontekście wzniecania nienawiści białoruska prokuratura zarzucała mu rehabilitację nazizmu. W istocie rzeczy wina Pana Poczobuta polega na pisaniu artykułów na temat polskiego podziemia niepodległościowego walczącego przeciwko hitlerowskiej III Rzeszy oraz za nazywanie agresją napaści Związku Radzieckiego na Polskę we września 1939, oraz opisywanie niedawnych protestów na Białorusi.

Niewątpliwie najważniejszą z jego zbrodni jest stawanie w obronie polskiej mniejszości, prześladowanej przez białoruski reżim. My, niżej podpisani Nowozelandzczycy, protestujemy przeciwko skandalicznemu wyrokowi na Pana Andrzeja Poczobuta i apelujemy o podjęcie działań na arenie międzynarodowej zmierzających do uwolnienia Pana Poczobuta i innych więźniów sumienia białoruskiego reżimu.

Christchurch, 5.03.2023 r.

Petycja nowozelandzkiej Polonii została sporządzona z inicjatywy działającego w tym kraju Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, a konkretnie Koła Stowarzyszenia Kombatantów na Wyspę Południową Nowej Zelandii.

Specjalnie dla Znadniemna.pl Piotr Sawicki z Christchurch

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content