HomeKulturaPierwszy solowy koncert Wiktora Szałkiewicza w Białymstoku

Pierwszy solowy koncert Wiktora Szałkiewicza w Białymstoku

Wielu wydawało się to niewiarygodnym, ale znakomity białoruski bard polskiego pochodzenia Wiktor Szałkiewicz w swojej wieloletniej karierze do połowy marca tego roku nie zagrał ani jednego solowego koncertu w Białymstoku, mieście leżącym od jego małej ojczyzny – miasteczka Porozów, tak samo daleko, jak Grodno, w którym mieszka artysta.

W piątek, 17 marca, Wiktor Szałkiewicz naprawił nieporozumienie, przykre dla wielbicieli jego talentu ze stolicy Podlasia i zagrał wielki koncert pt. „Kulminacja” w sali Podlaskiego Instytutu Kultury.

„Koncert kresowego barda Wiktora Szałkiewicza zgromadził tłumy” – tak ocenili organizatorzy zainteresowanie wydarzeniem kulturalnym ze strony mieszkańców Białegostoku. Sala koncertowa rzeczywiście była wypełniona po brzegi, a sam artysta mógł się czuć ze zgromadzoną w niej publicznością prawie jak w rodzinnym Grodnie. Dostrzegł bowiem na sali wielu starych znajomych i przyjaciół, kochających i doskonale znających twórczość kresowego menestrela. Byli tutaj: Aleksander Milinkiewicz z małżonką Iną Kulej i wielu innych, którzy w ostatnich latach musieli opuścić Grodzieńszczyznę i Białoruś, między więzieniem i tułaczką wybierając los emigranta.

Słuchając „Smutnego Białoruskiego Bluesa” oraz „Bluesa o dwóch narodach”  wielu widzów na sali  przeżyło katharsis – ktoś dyskretnie ronił łzy, a ktoś ledwo je powstrzymywał. Dłonie same układały się do oklasków, a usta otwierały się synchronicznie z ustami artysty, kiedy ten śpiewał „Hankę z Pahulanki”, albo „Krótką Historię Białorusi”. Wykonywanie poszczególnych piosenek  autor  przeplatał jak zawsze anegdotami i historyjkami z życia, wywołującymi u publiczności uśmiech, a nawet wybuchy śmiechu.

Koncert „Kulminacja” zawierał wszystko najlepsze, co stworzył kresowy menestrel za swoją ponad trzydziestoletnią sceniczną karierę.

Wiktor Szałkiewicz urodził się 9 lutego 1959 r. w Porozowie na Białorusi. Białoruski aktor, poeta, bard i showman, wyrosły na pograniczu kultur białoruskiej, polskiej i żydowskiej. W 1980 roku ukończył Białoruski Państwowy Instytut Teatralno-Artystyczny. Koncertował na Białorusi, Litwie, w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Wiktor Szałkiewicz jest kawalerem Orderu Uśmiechu, zdobywcą Grand Prix festiwalu „Basowiszcza 1992”, Grand Prix festiwalu „Jesień Bardów 1992”, laureatem Festiwalu Pieśni Autorskiej OPPA i zdobywcą nagrody w nominacji „Wydarzenie festiwalu”, zdobywcą Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu „Przybycie Bardów 2005”.

Znadniemna.pl, fot.: Facebook.com/pikpodlaskie

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content