HomeSpołeczeństwoUlica Wolnej Białorusi jest nielegalna

Ulica Wolnej Białorusi jest nielegalna

Doszło do naruszenia prawa przy zmianie nazwy części białostockiej ulicy Elektrycznej na ulicę Wolnej Białorusi – uznał w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. sąd stwierdził nieważność uchwały rady miasta w tej sprawie, podjętej we wrześniu 2022 roku. Wyrok jest nieprawomocny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmował się w czwartek skargą mieszkanki tej ulicy, wcześniej Elektrycznej, obecnie Wolnej Białorusi. To część ulicy, gdzie oprócz bloków i instytucji, mieści się też konsulat Republiki Białoruś. Mieszkanka zakwestionowała tryb podjęcia tej uchwały przez radę, chciała jej unieważnienia powołując się na ważny interes prawny.

Po przyjęciu tej uchwały przez Radę Miasta Białystok ponad 60 mieszkańców bloków przy tej ulicy podpisało się pod protestem do władz miasta. Jedna z mieszkanek skierowała skargę do sądu administracyjnego.

WSA skargę na uchwałę radnych z 26 września 2022 roku w czwartek rozpoznał i uwzględnił; stwierdził nieważność tej uchwały. Sąd uznał, że skarżąca – jako mieszkanka tej ulicy – miała interes prawny, czyli mogła wnieść skargę w tym trybie. A jej naruszony interes prawny polegał na tym, że dokonano zmiany jej adresu zamieszkania, a to zmusiło ją do zmian w dokumentach, ewidencjach i rejestrach (choć to miasto miało pokryć koszty, co wynikało z uchwały).

WSA zwracał jednak uwagę, że samo naruszenie tego interesu prawnego nie oznacza, że uchwała jest nieważna. Oceniał więc, czy doszło do naruszenia prawa i czy było to naruszenie „istotne”. I uznał, że przy podejmowaniu tej uchwały doszło do takiego istotnego naruszenia prawa. Wskazał przede wszystkim na braki w treści uzasadnienia tej uchwały.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Znadniemna. pl za Kurier Poranny. Na zdjęciu: protest mieszkańców ulicy Elektrycznej w Białymstoku przeciwko jej przemianowaniu, fot.: Edyta Wołosik/Polskie Radio Białystok

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content