HomeKultura„Spotkanie z Anną” przed Festiwalem Anny German „Eurydyka”

„Spotkanie z Anną” przed Festiwalem Anny German „Eurydyka”

Warsztaty wokalne pt. „Spotkanie z Anną” dla przyszłych uczestników tegorocznego Festiwalu Anny German „Eurydyka” w Mińsku, przeprowadził wybitny polski specjalista w zakresie emisji głosu Marek Ravski.

Marek Ravski prowadzi warsztaty

Marek Ravski prowadzi warsztaty

Do udziału w warsztatach pod kierownictwem Marka Ravskiego, których inicjatorem i organizatorem był Wydział Konsularny przy Ambasadzie RP w Mińsku, przystąpiło szesnastu młodych wokalistów.

Towarzyszyła zajęciom, tłumacząc z języka polskiego zalecenia i wskazówki mistrza i asystując mu, Nadzieja Brońska, jedna z organizatorek Festiwalu Anny German „Eurydyka” oraz laureatka Międzynarodowego Konkursu im. Anny German „Tańczące Eurydyki”.

Ćwiczenie z emisji głosu

Ćwiczenie z emisji głosu

– Nawet nie każdy Polak zrozumiałby specjalistyczną terminologię, jaką posługuje się pan Marek – tłumaczyła potrzebę asystowania mistrzowi podczas zajęć z wokalistami Nadzieja Brońska.

Według niej Marek Ravski, jako nauczyciel emisji głosu opracował oryginalną autorską metodykę pracy z głosem, zwaną „wolny głos w wolnym ciele”. Jej sekretami właśnie mistrz podzielił się z młodymi wokalistami z Białorusi.

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Marek Ravski po raz pierwszy odwiedził Białoruś i, jak zapewniał swoją asystentkę i przewodniczkę Nadzieję Brońską, „był zachwycony zarówno samym krajem, jak i ludźmi, którzy w nim mieszkają”. Uczestnicy warsztatów wokalnych podkreślali z kolei, że atmosfera zajęć z mistrzem „była napełniona humorem, kreatywnością, demokratyzmem i miłością”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Festiwal Anny German „Eurydyka” odbędzie się w Mińsku już wkrótce, w dniach 27-28 września. Wezmą w nim udział między innymi wokaliści, wytypowani przez Dział Kultury Związku Polaków na Białorusi.

Ludmiła Burlewicz z Mińska, Fot.: Nadziei Brońskiej i Marka Ravskiego

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content