HomeHistoriaWarszawska premiera GRODNO 1939 już za tydzień

Warszawska premiera GRODNO 1939 już za tydzień

Już za tydzień, 24 września, w Warszawie odbędzie się premiera inscenizowanego filmu dokumentalnego GRODNO 1939 o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku. Film został zrealizowany dzięki wspólnemu wysiłkowi warszawskiej Fundacji Joachima Lelewela, Związku Polaków na Białorusi i wielu innych instytucji, a także setek ludzi dobrej woli.

Piotr Kościński

Piotr Kościński

Inicjator projektu filmowego, prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński zapowiada, iż kolejne pokazy filmu, będącego jednym z najpiękniejszych współczesnych upamiętnień patriotycznej postawy grodnian wobec agresji radzieckiej w pierwszych dniach po dokonanym na mocy paktu Ribbentrop – Mołotow 4. rozbioru Polski, planowane są także w innych miastach Polski.

Wedle wstępnych ustaleń, jeszcze we wrześniu, w ramach grodzieńskich obchodów 75. rocznicy bohaterskiej obrony Grodna w 1939 roku, może dojść także do grodzieńskiej prapremiery GRODNA 1939.

Jako patroni medialni projektu filmowego, redakcje portalu Znadniemna.pl oraz „Głosu znad Niemna na uchodźstwie” już teraz zapraszają grodnian na prapremierowy pokaz filmowy, o terminie którego poinformujemy w najbliższych dniach.

Uroczystą premierę inscenizowanego dokumentu filmowego z udziałem reżysera i innych bezpośrednio zaangażowanych w produkcję filmu osób, zorganizujemy nieco później, w terminie odpowiadającym naszym gościom i partnerom z Polski.

Jesteśmy przekonani, że dzisiaj w 75. rocznicę czarnej daty w naszej historii, jakim jest 17 września 1939 roku, powinniśmy wracać wspomnieniami do bohaterskiej obrony Grodna przed agresorem ze Wschodu i z tego wydarzenia czerpać inspiracje do naszych działań oraz w oparciu o nie budować naszą polską tożsamość na byłych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

Za umożliwienie tego oraz za piękne upamiętnienie jednej z najbardziej bohaterskich kart w historii Grodna serdecznie dziękujemy wszystkim, kto wniósł choćby najdrobniejszy wkład w powstanie filmu GRODNO 1939.

Redakcje Znadniemna.pl oraz „Głosu znad Niemna na Uchodźstwie”

 

Relacja z planu filmu ”Obrona Grodna 1939” realizowanego w Twierdzy Modlin 23.08.2014 roku z udziałem grup rekonstrukcyjnych: GRH9PSK z Grajewa, Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości – Kalina Krasnaja, CSP KOP z Osowca, GRH Kampinos, GRH Ludności Cywilnej, GRH Bemowo, SH Na Posterunku.

Film_Obrona_Grodna

Film_Obrona_Grodna 1

Film_Obrona_Grodna 2

Film_Obrona_Grodna 3

Film_Obrona_Grodna 5

Film_Obrona_Grodna 6

Film_Obrona_Grodna 7

Film_Obrona_Grodna 9

Film_Obrona_Grodna 10

Film_Obrona_Grodna 11

Film_Obrona_Grodna 12

Film_Obrona_Grodna 13

Film_Obrona_Grodna 14

Film_Obrona_Grodna 16

Film_Obrona_Grodna 17

Film_Obrona_Grodna 18

Film_Obrona_Grodna 19

Film_Obrona_Grodna 20

Film_Obrona_Grodna 21

Film_Obrona_Grodna 22

Film_Obrona_Grodna 23

Film_Obrona_Grodna 24

Film_Obrona_Grodna 25

Film_Obrona_Grodna 26

Film_Obrona_Grodna 27

Film_Obrona_Grodna 28

Film_Obrona_Grodna 29

Film_Obrona_Grodna 31

Film_Obrona_Grodna 32

Film_Obrona_Grodna 33

Film_Obrona_Grodna 34

Film_Obrona_Grodna 36

Film_Obrona_Grodna 37

Film_Obrona_Grodna 38

Film_Obrona_Grodna 39

Film_Obrona_Grodna 40

Film_Obrona_Grodna 41

Film_Obrona_Grodna 42

Film_Obrona_Grodna 43

Film_Obrona_Grodna 44

Janusz Petelski, współscenarzysta filmu

Janusz Petelski, współscenarzysta filmu

Inicjator projektu filmowego, prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński

Inicjator projektu filmowego, prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński

Film_Obrona_Grodna 47

Film_Obrona_Grodna 48

Film_Obrona_Grodna 49

Film_Obrona_Grodna 50

Film_Obrona_Grodna 51

Fot.:  grh9psk.pl

Najnowsze komentarze

  • Bóg Honor Ojczyzna. Polskie Grodno – na zawsze zapamiętamy

  • Czy to nie jest już zbyt późno? Jestem z rodziny Janusza Budzanowskiego, który poległ w obronie Grodna. Grób na cm. bernardyńskim – matka Janusza budowała w tajemnicy przed bolszewikami …. znalazła stężałe ciało w kostnicy…był ranny w brzuch i nogi. Jestem córką najmłodszego brata Janusza, posiadam fotografie rodzinne JanuszaB

Skomentuj

Skip to content