HomeBiałoruśParlament Europejski będzie debatować na temat represji reżimu Łukaszenki

Parlament Europejski będzie debatować na temat represji reżimu Łukaszenki

Na wniosek eurodeputowanej Anny Fotygi więźniowie polityczni reżimu Łukaszenki znajdą się w centrum uwagi deputowanych do Parlamentu Europejskiego w najbliższą środę 15 lutego.

Debata w Parlamencie Europejskim będzie dotyczyła także naszego kolegi – dziennikarza i działacza polskiej mniejszości narodowej Andrzeja Poczobuta, skazanego przez reżim Łukaszenki na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

O debatę, której uwieńczeniem stanie się uchwalenie w przyszłym miesiącu przez PE odpowiedniej rezolucji, wnioskowała polska eurodeputowana Anna Fotyga.

– W trakcie zbrodniczej agresji wojennej przeciwko Ukrainie, rozpętanej przez Federację Rosyjską, dyktator Białorusi Aleksander Łukaszenka rozpoczął kolejną falę okrucieństw przeciwko społeczeństwu, w szczególności skazując bardzo ważnego przedstawiciela opozycji i wybitnego dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Usłyszał on wyrok po 690 dniach pobytu w więzieniu – argumentowała wniosek o debatę i rezolucję polska deputowana.

Anna Fotyga wspomniała też o trwającym w Mińsku procesie sądowym białoruskiego noblisty Alesia Białackiego. Prokuratura zażądała dla niego kary 12 lat łagru o zaostrzonym rygorze. Dla jego trzech kolegów z Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” oskarżyciel zażądał kar od 9 do 11 lat łagru. Wszyscy zostali aresztowani latem 2021 roku.

Znadniemna.pl na podstawie PAP/polskieradio24.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content