HomeSpołeczeństwoDepartament Stanu USA o wyroku na Andrzeja Poczobuta: totalna pogarda dla praw człowieka

Departament Stanu USA o wyroku na Andrzeja Poczobuta: totalna pogarda dla praw człowieka

Andrzej Poczobut został skazany na osiem lat więzienia na Białorusi. Ponawiamy nasze wezwanie do białoruskich władz, by zakończyły brutalne represje społeczeństwa obywatelskiego – przekazał w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA. W jego ocenie skazanie Andrzeja Poczobuta przez sąd w Grodnie jest kolejnym dowodem na „totalną pogardę praw człowieka” przez władze Białorusi.

„Mocno potępiamy politycznie motywowane skazanie dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Poczobut to renomowany dziennikarz, który z odwagą relacjonował protesty po wyborach prezydenckich 2020 roku i był kluczowym członkiem Związku Polaków na Białorusi, grupy reprezentującej dużą polską mniejszość na Białorusi, która była celem ataków białoruskich władz” – oznajmił przedstawiciel resortu w oświadczeniu przesłanym PAP.

Ponowienie apelu do reżimu w Mińsku

Jak dodał, wyrok na Poczobuta jest kolejnym dowodem na „totalną pogardę dla praw człowieka i fundamentalnych swobód osób na Białorusi”.

„Ponawiamy nasze wezwanie do białoruskich władz, by zakończyły brutalne represje społeczeństwa obywatelskiego i by natychmiast uwolniły ponad 1,4 tys. więźniów politycznych” – przekazał urzędnik.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content