HomeBiałoruśWładze znowu wyznaczyły datę procesu Andrzeja Poczobuta!

Władze znowu wyznaczyły datę procesu Andrzeja Poczobuta!

Proces dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta ma rozpocząć się 9 stycznia 2023 roku w Grodzieńskim Sądzie Obwodowym – poinformowało, powołując się na własne źródła, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).

Wcześniej władze białoruskie planowały postawić Polaka przed sądem 28 listopada bieżącego roku, ale ten termin z nieznanych powodów został przez władze odwołany.

Informację o styczniowym terminie rozpoczęcia procesu Andrzeja Poczobuta potwierdziła na swoim profilu facebookowym, małżonka dziennikarza – Oksana Poczobut.

Andrzej Poczobut jest ostatnim działaczem polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, więzionym przez reżim Aleksandra Łukaszenki w tak zwanej „sprawie Polaków”. Za kratami znajduje się od 25 marca 2021 roku. Pierwotnie wraz z nim w sprawie Polaków zostały aresztowane cztery działaczki polskiej mniejszości, z których trzy – Anna Paniszewa z Brześcia, Irena Biernacka z Lidy i Maria Tiszkowska z Wołkowyska – zostały wywiezione przez białoruskie służby do Polski bez możliwości powrotu na Białoruś.  Z kolei prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została wypuszczona z więzienia po roku odsiadki na prośbę matki, która interweniowała w sprawie uwolnienia córki u białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Zgodnie z wcześniejszą informacją, która trafiała do opinii publicznej dzięki listom z więzienia, publikowanym na Facebooku przez małżonkę Andrzeja Oksanę Poczobut, dziennikarz ma usłyszeć w sądzie zarzuty „podżegania do wrogości na tle przynależności narodowej i religijnej”, „popełnienie umyślnych działań w celu rehabilitacji nazizmu”, a także o „wzywanie do zastosowania środków ograniczających (sankcji) mających na celu naruszenie bezpieczeństwa narodowego”. Dziennikarzowi grozi wyrok pozbawienia wolności do 12 lat.

Znadniemna.pl na podstawie baj.by/facebook.com

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content