HomeReligiaWładze Białorusi zmuszają do opuszczenia kraju redemptorystę z Polski

Władze Białorusi zmuszają do opuszczenia kraju redemptorystę z Polski

Ojciec Józef Gęza (CSsR) pożegnał się z wiernymi grodzieńskiej parafii Najświętszego Odkupiciela, w której pełnił posługę ponad 20 lat. Był jednocześnie rektorem grodzieńskiego kościoła pobrygidzkiego, kapelanem sióstr nazaretanek i proboszczem wspólnoty ojców redemptorystów na Białorusi. Zasłużonemu duchownemu władze odmówiły prawa do dalszego pobytu na terenie Białorusi.

Na temat wyproszenia z Białorusi jednego z najbardziej zasłużonych ojców redemptorystów pełniących posługę w tym kraju poinformował kanał na Telegramie „Chrześcijańska Wizja”. Według autorów wiadomości ks. Józef Gęza odczuwał presję ze strony miejscowych władz od momentu swojego pierwszego przyjazdu na Białoruś w 1997 roku.

„Od lipca 1997 roku moje wizyty w Grodnie zaczęły być kwalifikowane, jako „służbowe” i musiałem często podróżować przez granicę. Władze doskonale wiedziały, że  faktycznie jestem duszpasterzem parafii, a jednak zamykały  oczy na moje częste i długie „pobyty służbowe” – cytuje „Chrześcijańska Wizja” wspomnienie księdza Józefa Gęzy o początkach jego posługi na Białorusi sprzed 25 lat. Swój pobyt  w Republice Białorusi redemptorysta zalegalizował dopiero w 1999 roku, otrzymując od władz pozwolenie  na pełnienie pracy księdza.

W sierpniu tego roku o. Józef Gęza obchodził w Grodnie jubileusz 60-lecia ślubów zakonnych, a w czerwcu 2020 roku dzielił się z wiernymi oraz współbraćmi radością z okazji Złotego Jubileuszu (50-lecia) święceń kapłańskich.

Znadniemna.pl na podstawie t.me/christianvision oraz redemptor.pl, Na zdjęciu: ojciec Józef Gęza pośrodku, fot.: Grodnensis.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content