HomeBiałoruśAndrzej Poczobut spędzi już drugie Święta Bożego Narodzenia bez rodziny: Pobierz i wydrukuj kalendarz z Bohaterem!

Andrzej Poczobut spędzi już drugie Święta Bożego Narodzenia bez rodziny: Pobierz i wydrukuj kalendarz z Bohaterem!

Nasz kolega Andrzej Poczobut już drugie Święta Bożego Narodzenia z rzędu spędzi w celi więziennej.

Rok temu z inicjatywy pełnomocnika Rządu RP ds. Polonii i Polaków za Granicą Jana Dziedziczaka  wspominaliśmy o Andrzeju, a także o więzionej wówczas jeszcze i wypuszczonej z celi w marcu 2022 roku prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys, biorąc udział w akcji facebookowej pt. „Wigilijny talerz dla Andżeliki i Andrzeja”.

W tym roku Andrzej Poczobut pozostaje ostatnim działaczem polskiej mniejszości narodowej na Białorusi pozbawionym możliwości dzielenia się opłatkiem z rodziną i bliskimi.  Wciąż nieznana jest data jego procesu, co jest jedną z form znęcania się nad aresztowanym. Tak się dzieje w przypadku Andrzeja już drugi rok z rzędu.

Aby przypomnieć o Andrzeju w te świąteczne dni gazeta „Głos znad Niemna na uchodźstwie” postanowiła zadedykować tradycyjny kalendarz  „Głosu” na kolejny 2023  rok  właśnie Andrzejowi Poczobutowi.

Zamieszczając w Kalendarzu „Głosu” na 2023 rok zdjęcie Andrzeja Poczobuta redakcja przypomina o bohaterze następującymi słowami:

Andrzej Poczobut – dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, oskarżony w sprawie karnej o podżeganie do nienawiści oraz nawoływanie do sankcji przeciwko panującej na Białorusi dyktaturze Aleksandra Łukaszenki. Andrzej Poczobut naraził się autokratycznej władzy tym, że w swoich publicznych wystąpieniach, publikacjach prasowych i książkach głosił prawdę o panującym na Białorusi reżimie. Ponadto popularyzował wiedzę historyczną o zbrodniczej względem Polaków, ale także i Białorusinów, polityce władz dawnego ZSRR, do którego spuścizny i wartości odwołuje się w narzucanej Białorusinom ideologii państwowej Aleksander Łukaszenko.

Andrzej skutecznie i przekonująco upowszechniał wiedzę o dokonaniach i bohaterstwie polskiego podziemia niepodległościowego. Pisał między innymi o polskich partyzantach, którzy w czasach II wojny światowej działali na terenach Białorusi, walcząc z dwoma najokrutniejszymi i najbardziej zbrodniczymi reżimami politycznymi XX stulecia – hitlerowskimi Niemcami oraz stalinowską Rosją.

W warunkach dyktatury Aleksandra Łukaszenki każda publiczna krytyka sowieckiego dziedzictwa jest postrzegana i traktowana jako myślozbrodnia, za którą panujący na Białorusi reżim karze ze szczególnym okrucieństwem i perfidią.

Ofiarą takiego prześladowania stał się nasz kolega – Andrzej Poczobut.

Kalendarz „Głosu” na 2023  rok jest do pobrania pod niniejszym LINKIEM.

Każdy, kto ma dostęp do odpowiedniego sprzętu poligraficznego może sobie ten kalendarz wydrukować i zamieścić w miejscu, w którym będzie on przypominał o naszym uwięzionym koledze. Zachęcamy zatem do wzięcia udziału w akcji pt.

„Pobierz i wydrukuj Kalendarz z Bohaterem!”

Na razie z Andrzejem Poczobutem można korespondować, kierując listy i kartki pod adres:

Тюрьма № 1, 230023, Гродно, улица Кирова, 1, Андрей Станиславович Почобут.

Znadniemna.pl i „Głos znad Niemna na uchodźstwie”

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content