HomeReligiaŁukaszenkowska propagandystka żąda zniszczenia fresku „Cud nad Wisłą”

Łukaszenkowska propagandystka żąda zniszczenia fresku „Cud nad Wisłą”

Znana z głoszenia obelg pod adresem Polski i Polaków propagandystka Ksenia Lebiediewa zażądała na antenie tuby propagandowej Łukaszenki  – kanału telewizyjnego „Belarus 1” – zniszczenia fresku „Cud nad Wisłą” zdobiącego wnętrze kościoła Matki Bożej Różańcowej w miejscowości Soły na północy obwodu grodzieńskiego w rejonie smorgońskim.

Sługuska reżimu zaatakowała też miejscowego proboszcza, księdza Leonarda Stankowskiego, broniącego fresku, który powstał w świątyni  w okresie międzywojennym z woli parafian Sół, jako świadectwo wdzięczności dla Bożej Opatrzności za zwycięstwo Wojska Polskiego nad ateistycznymi hordami bolszewików, do którego doszło pod Warszawą w 1920 roku w Święto Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Łukaszenkowskim spadkobiercom tradycji i wartości sowieckiego bolszewizmu nie dają spokoju wciąż liczne na Grodzieńszczyźnie ślady obecności na tych ziemiach Państwa Polskiego. Dlatego żądają oni unicestwienia fresku, stanowiącego wartość historyczną oraz duchową, którego nie udało się zlikwidować nawet władzom komunistycznym w czasach ZSRR.

Kościół Matki Bożej Różańcowej w Sołach, którego wnętrze zdobi fresk „Cud nad Wisłą”

Namalowany w latach 20. minionego stulecia obraz przedstawia scenę rozgromienia bolszewików przez Wojsko Polskie pod Ossowem 15 sierpnia 1920 roku. W centrum kompozycji jest przedstawiona postać księdza Ignacego Skorupki, który poległ w tej bitwie.

Po II wojnie światowej fresk został zamalowany, ale po upadku Związku Sowieckiego odrestaurowano go i  poświęcono.

„Odnowienie fresku pobłogosławił i poświęcił biskup, kto więc go teraz dotknie? Ja, na przykład, się boje” – mówił łukaszenkowskiej propagandystce nagrywany przez nią z ukrycia ksiądz Leonard Stankowski.

Opór proboszcza wobec perspektywy zniszczenia poświęconego fresku wywołał oburzenie Lebiediewej, która na potrzeby reportażu nagrała obelżywe opinie o kapłanie, wypowiedziane przez uprzednio poinstruowanych mieszkańców Sół. Jeden z bohaterów propagandowej agitki, twierdzący, że „za polskim czasem jego przodkowie przymierali głodem”, czytał z kartki podsunięty mu tekst z obelgami pod adresem księdza i Polaków.

Na podstawie tego typu „świadectw” miejscowych mieszkańców łukaszenkowska propagandystka doszła do konkluzji, iż  fresk upamiętniający Cud nad Wisłą „nawołuje do podżegania do nienawiści narodowej i religijnej”, a jego obecność w kościele sugeruje, że „poszczególnym duchownym nie zależy na ratowaniu duszy, lecz na zwróceniu zachodniej części Białorusi Polsce”.

Ksenia Lebiediewa zagroziła na antenie reżimowej telewizji łukaszenkowskiej, że skieruje skargę na księdza Leonarda Stankowskiego do jego kościelnych zwierzchników, między innymi do Nuncjatury Watykanu na Białorusi oraz do Stolicy Apostolskiej.

Znadniemna.pl na podstawie Katolik.life, fot.: katolik-gomel.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content