HomeKulturaArtyści z Kresów na scenach Dolnego Śląska

Artyści z Kresów na scenach Dolnego Śląska

Po dwóch latach przerwy do kalendarza kulturalnego Dolnego Śląska powróciło wydarzenie kulturalne z udziałem artystów z Kresów – Gala Kresowa pt. „Polskie Kwiaty”. Koncerty w ramach wydarzenia odbyły się już w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie, Złotoryjskim Ośrodku Kultury oraz w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju.

Jak zwykle na takich koncertach sale były wypełnione po brzegi. W Gali Kresowej „Polskie Kwiaty” biorą udział: zespół „Wspólna Wędrówka” – laureat wielu międzynarodowych festiwali w Polsce i na Białorusi, zespół „Jedna Rodzina” (Ukraina), Zespół Muzyki Polskiej „Mokosza” (kierownik Piotr Leroch, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich), duet „SWOI” (Salomea Pletenicka i Oleg Fokszek, Ukraina), Katarzyna Czekanowska (Ternopol, Ukraina), Grażyna Komincz (Lida, Białoruś), Nadzieja Brońska ( Mińsk, Białoruś), Leonid Wołodko (Grodno).

Artyści wykonują polskie, białoruskie i ukraińskie utwory ludowe oraz współczesne. Są niezmiennie bardzo ciepło przyjmowani przez publiczność.

W tegorocznym repertuarze kresowych artystów nie brakuje utworów tematycznie związanych z Kresami. Należą do nich: ballada „Świtezianka” na słowa Adama Mickiewicza, piosenki  autorstwa Stanisława Moniuszki, kresowe hity „Polesia czar” i Polskie kwiaty” oraz piosenka pt. „Kresy”, do której muzykę na słowa Marii Sulimy, polskiej poetki z Brześcia, skomponował Witali Oleszkiewicz.  Utwór współczesnych autorów  kresowych w 2019 roku wygrał I nagrodę na III Polonijnym Festiwalu  Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii „Piosenka autorska”.

Podczas koncertów publiczność wzruszały znane i popularne utwory, m.in.  „Pieśń o domu” (sł. M. Konopnickiej, muz. M. Towarnickiej) i  polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” z tekstem Bogny Lewtak-Baczyńskiej.

Na zakończenie koncertów artyści i publiczność zawsze śpiewały „Rotę” oraz niezastąpione „Hej sokoły”. Reżyserem koncertów była Marina Towarnicka,  a prowadziły  je Grażyna Komincz i Polina Juckiewicz.

Marta Tyszkiewicz z Wrocławia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content