Po dwóch latach przerwy do kalendarza kulturalnego Dolnego Śląska powróciło wydarzenie kulturalne z udziałem artystów z Kresów – Gala Kresowa pt. „Polskie Kwiaty”. Koncerty w ramach wydarzenia odbyły się już w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie, Złotoryjskim Ośrodku Kultury oraz w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju.
Jak zwykle na takich koncertach sale były wypełnione po brzegi. W Gali Kresowej „Polskie Kwiaty” biorą udział: zespół „Wspólna Wędrówka” – laureat wielu międzynarodowych festiwali w Polsce i na Białorusi, zespół „Jedna Rodzina” (Ukraina), Zespół Muzyki Polskiej „Mokosza” (kierownik Piotr Leroch, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kątach Wrocławskich), duet „SWOI” (Salomea Pletenicka i Oleg Fokszek, Ukraina), Katarzyna Czekanowska (Ternopol, Ukraina), Grażyna Komincz (Lida, Białoruś), Nadzieja Brońska ( Mińsk, Białoruś), Leonid Wołodko (Grodno).
Artyści wykonują polskie, białoruskie i ukraińskie utwory ludowe oraz współczesne. Są niezmiennie bardzo ciepło przyjmowani przez publiczność.
W tegorocznym repertuarze kresowych artystów nie brakuje utworów tematycznie związanych z Kresami. Należą do nich: ballada „Świtezianka” na słowa Adama Mickiewicza, piosenki autorstwa Stanisława Moniuszki, kresowe hity „Polesia czar” i Polskie kwiaty” oraz piosenka pt. „Kresy”, do której muzykę na słowa Marii Sulimy, polskiej poetki z Brześcia, skomponował Witali Oleszkiewicz. Utwór współczesnych autorów kresowych w 2019 roku wygrał I nagrodę na III Polonijnym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii „Piosenka autorska”.
Podczas koncertów publiczność wzruszały znane i popularne utwory, m.in. „Pieśń o domu” (sł. M. Konopnickiej, muz. M. Towarnickiej) i polonez Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” z tekstem Bogny Lewtak-Baczyńskiej.
Na zakończenie koncertów artyści i publiczność zawsze śpiewały „Rotę” oraz niezastąpione „Hej sokoły”. Reżyserem koncertów była Marina Towarnicka, a prowadziły je Grażyna Komincz i Polina Juckiewicz.
Marta Tyszkiewicz z Wrocławia