HomeBiałoruśZnane są data i miejsce procesu Andrzeja Poczobuta!

Znane są data i miejsce procesu Andrzeja Poczobuta!

Już za trzynaście dni – 28 listopada – przed sądem obwodu grodzieńskiego w Grodnie stanie nasz kolega Andrzej Poczobut, znany dziennikarz i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. O dacie rozpoczęcia procesu Andrzeja Poczobuta poinformowało dzisiaj grodzieńskie przedstawicielstwo Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”.

Zgodnie z wcześniejszą informacją, która trafiała do opinii publicznej dzięki listom z więzienia, publikowanym na Facebooku przez małżonkę Andrzeja Oksanę Poczobut, dziennikarz usłyszy w sądzie zarzuty „podżegania do wrogości narodowo-religijnej oraz wrogości na tle przynależności narodowej”, „popełnienie umyślnych działań w celu rehabilitacji nazizmu”, a także o „wzywanie do zastosowania środków ograniczających (sankcji) mających na celu naruszenie bezpieczeństwa narodowego”. Oskarżenia pod adresem Andrzeja Poczobuta zakładają, że rzekome zbrodnie miał popełnić w składzie „grupy osób”. O żadnym wspólniku, który miałby stanąć przed grodzieńskim sądem obwodowym obok Andrzeja jednak nie wiadomo.

Andrzej Poczobut został aresztowany prawie 20 miesięcy temu – 25 marca 2021 roku w Grodnie. Wówczas za kraty trafiło także kilka działaczek polskiej mniejszości narodowej na Białorusi. Były to: Andżelika Borys, Irena Biernacka, Maria Tiszkowska oraz Anna Paniszewa.

Dzięki zabiegom prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz polskich dyplomatów Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa po dwóch miesiącach opuściły więzienie, z którego wywieziono je na granicę i przekazano stronie polskiej bez możliwości powrotu na Białoruś.

Wiadomo, że kuszony przez śledczych i administrację więzienną Andrzej Poczobut jesienią 2021 roku odmówił napisana prośby o ułaskawienie do białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Tymczasem o wypuszczenie z aresztu śledczego zabiegała u Łukaszenki matka prezes Związku Polaków Andżeliki Borys. Dyktator, jak sam oświadczył, postanowił się zlitować nad starszą kobietą i kazał wypuścić jej córkę z aresztu.

Po roku pobytu  za kratkami w marcu 2022 roku Andżelika Borys odzyskała wolność i obecnie mieszka w swoim grodzieńskim mieszkaniu, pod nadzorem służb. Podobno wciąż  toczy się przeciwko niej  postępowanie karne.

4 października 2022 roku KGB wpisało Andrzeja Poczobuta na listę osób „zamieszanych w działalność terrorystyczną”. Ta okoliczność miała wzmocnić rygor przetrzymywania naszego kolegi w areszcie śledczym, a później, po ogłoszeniu wyroku skazującego, ma uprzykrzyć mu pobyt w kolonii karnej, do której może zostać skierowany.

28 listopada w sądzie obwodowym w Grodnie proces Andrzeja Poczobuta poprowadzi sędzia Dmitrij Bubieńczyk.  Jest on znany z wydawania niesprawiedliwych i surowych wyroków na białoruskich opozycjonistów, wielu z których białoruscy obrońcy praw człowieka uznają za więźniów politycznych.

Za więźniów politycznych, których liczba na Białorusi wynosi już 1421 osób, obrońcy praw człowieka uznają  także Andrzeja Poczobuta oraz Andżelikę Borys.

Andrzej Poczobut czeka na rozpoczęcie procesu sądowego pod adresem: Тюрьма № 1, 230023, Гродно, улица Кирова, 1, Андрей Станиславович Почобут.

Znadniemna.pl na podstawie Hpravy.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content