HomeBiałoruśPolacy na Białorusi pozostają wierni tradycji czczenia pamięci zmarłych

Polacy na Białorusi pozostają wierni tradycji czczenia pamięci zmarłych

Manifestowanie przywiązania do polskiej tradycji szanowania pamięci przodków i rodaków poległych w walce z sowieckim okupantem może na Białorusi obrócić się poważnymi nieprzyjemnościami. Polacy na Białorusi pozostają jednak wierni tradycji i z okazji Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego palą znicze nie tylko na grobach swoich bliskich, lecz także na grobach żołnierzy, którzy polegli w walce z bezbożnym okupantem i wiarą w to, że ofiarują życie w imię lepszego jutra dla potomnych.

Pragnąć dać świadectwo tego, że Polacy i polskość na Białorusi wciąż trwają, nasi Czytelnicy dostarczają do redakcji zdjęcia zniczy zapalonych przez nich na rozsianych po różnych zakątkach Grodzieńszczyzny grobach polskich żołnierzy i patriotów.

Lida, Cmentarz Lotników

Lida, Kamień, upamiętniający księdza Adama Falkowskiego, proboszcza z Iszczołny – patrioty i męczennika, rozstrzelanego przez carskie wojsko za odczytanie z ambony kościoła w Iszczołnie manifestu Rządu Narodowego, wzywającego ludność do udziału w Powstaniu Styczniowym.

Feliksowo. Uszkodzona niedawno przez łukaszenkowskich wandali zbiorowa mogiła strzelców 1. Brygady 1.Dywizji Litewsko-Białoruskiej, poległych w boju z bolszewikami, będącym fragmentem Bitwy Niemeńskiej, która przypieczętowała zwycięstwo Polski nad bolszewicką Rosją w wojnie polsko-bolszewickiej.

Żyrmuny. Groby żołnierzy Armii Krajowej na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Nieciecz. Kwatera żołnierzy I i IV Batalionów 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej

Wawiórka. Kwatera żołnierzy VII Batalionu 77 Pułku Piechoty Armii Krajowej i symboliczny grób dowódcy VII Batalionu, który zginął ze swoimi żołnierzami majora Jana Piwnika „Ponurego”.

Piaskowce. Krzyż, upamiętniający pomordowanych w 1945 roku przez funkcjonariuszy NKWD żołnierzy Armii Krajowej. Tablicę pod krzyżem zniszczyli ideowi spadkobiercy oprawców z NKWD, obecnie wiernie służący reżimowi Łukaszenki

Traby. Pomnik na grobie żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Dyndyliszki. Zbezczeszczona przez łukaszenkowców, będących duchowymi spadkobiercami zabójców Polaków zbiorowa mogiła ośmiu żołnierzy Armii Krajowej. Polegli pod Dyndyliszkami 24 czerwca 1944 roku po boju, stoczonym z oddziałami niemieckimi, stacjonującymi w pobliskim Iwju.

Subotniki. Pomnik polskim żołnierzom poległym za Ojczyznę w 1920 roku a także w czasie II wojny światowej.

Krupowo. Symboliczne upamiętnienie rtm. Witolda Pileckiego i groby członków rodziny Pileckich, krewnych bohatera.

Bielica. Indywidualne groby żołnierzy Armii Krajowej na miejscowym cmentarzu

Nowosiółki. Mogiła trzech oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, rozstrzelanych przez sowietów po 17 września 1939 roku.

Ostryna. Zbiorowa mogiła  siedmiu żołnierzy Armii Krajowej, zamordowanych przez Gestapo w 1943 roku.

Nowy Dwór. Groby Stefana i Jana Iłkiewiczów. Obaj byli polskimi patriotami i takimi zostali zapamiętani przez potomnych. Stefan Iłkiewicz zginął śmiercią bohatera z rąk okupantów sowieckich w 1939 roku, a Jana Iłkiewicza cztery lata później w 1943 roku zamordowali okupanci niemieccy.

Jeziory. Mogiła powstańców 1863 roku, poległych w różnych okresach Powstania Styczniowego w walkach z caratem rosyjskim.

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny obchodzą Polacy nie tylko na Grodzieńszczyźnie. Także na Ziemi Brzeskiej, a konkretnie  w Baranowiczach, miejscowi patrioci polscy przeprowadzili tej okazji akcję porządkowania grobów.

Baranowicze. Cmentarz Katolicki.

Cześć i Chwała Bohaterom! Cześć Ich Pamięci!

Znadniemna.pl na podstawie relacji Czytelników

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content