HomeOświataPolska młodzież z Białorusi na obozie patriotyczno-wychowawczym w Węgrowie

Polska młodzież z Białorusi na obozie patriotyczno-wychowawczym w Węgrowie

„Poznajemy, pamiętamy, naśladujemy…”  na obóz o takiej nazwie zaprosiło w dniach 14- 21 sierpnia do Węgrowa młodzież szkolną z Białorusi Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie.

Już drugi dzień pobytu na obozie przypadł na 102. rocznicę  Bitwy Warszawskiej, na której cześć 15 sierpnia obchodzi swoje święto Wojsko Polskie. Obozowicze z Białorusi mieli w tym dniu okazję odwiedzić Ossów, w którym  w ramach obchodów rocznicy Cudu nad Wisłą zorganizowano rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew w dziejach ludzkości sprzed 102. lat.

Obserwacja rekonstrukcji bitwy i udział w zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej RP Pikniku  Wojskowym  pozostawiły niezapomniane wrażenia oraz stały się doskonałą lekcją historii o wydarzeniach, które  miały wpływ na losy narodów i państw Europy.

Kolejne dni przebywania na obozie również były wypełnione w ważne wydarzenia rekreacyjno-edukacyjne. W ramach poznawania historii Polski polska młodzież z Białorusi  w jednym z dni pobytu zwiedziła Warszawę. W kolejnym dniu grupa obozowiczów miała okazję poćwiczyć pływanie w Parku Wodnym w Siedlcach.

Niezwykle ciekawą stała się dla młodzieży polskiej z Białorusi  swego rodzaju lekcja z  ekonomii, odbyta podczas zwiedzania Muzeum Pieniądza w Warszawie.

 

O pokarm duchowy dla młodzieży organizatorzy zadbali, zapraszając młodych ludzi do Muzeum Diecezjalnego im Jana Pawła II w Drohiczynie. Podczas zwiedzania  tego podlaskiego miasteczka młodzi ludzie napotkali więcej atrakcji. Zwiedzili bowiem  Pomnik Niepodległości Polski na Górze Zamkowej biorąc  przy okazji udział w  warsztatach  historycznych. Drohiczyn został zapamiętany także z powodu obcowania z niezwykle miłymi zwierzętami, jakimi są przybysze z Ameryki Południowej – alpaki.

Czas spędzony na obozie w Węgrowie stał się dla polskiej młodzieży z Białorusi także czasem spędzanym w rywalizacji sportowej, integracji przy grillu oraz organizowanych wieczorami przeglądów talentów artystycznych.

Organizatorzy obozu ze Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, żegnając gości z Białorusi zachęcali ich do starannej nauki języka polskiego w ciągu nadchodzącego roku szkolnego. Aktywny udział w zajęciach, które będą organizowane dla młodych ludzi online, jest warunkiem zakwalifikowania się na obóz, który zostanie zorganizowany podczas wakacji letnich także w przyszłym roku.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content