HomeOświata„Tydzień w raju”, czyli relacje z letniego obozu dla dzieci z Białorusi

„Tydzień w raju”, czyli relacje z letniego obozu dla dzieci z Białorusi

Z radością informujemy, w dniach 11-18 sierpnia b.r. na prośbę przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Angeliki Borys Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy AK, dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK oraz Centrum Handlowego „Szembeka” w Warszawie, kierowanego przez Pana Prezesa Mirosława Sztybera, zorganizowało pierwszy obóz letni przeprowadzony w Sejnach, na który zaprosiło grupę dzieci z polskich rodzin, mieszkających na Białorusi.

Kolonie_w_Sejnach

Na obóz edukacyjno-wypoczynkowy przyjechało 15 dzieci z polskich rodzin mieszkających w miejscowości Iwie (Białoruś) wraz z dwoma opiekunami. Uczestnikami obozu byli laureaci Obwodowego Konkursu Polskiej Piosenki Religijnej na Białorusi. Podczas pobytu w Polsce, dzieci zapoznały się z wybranymi historycznymi i kulturowymi ośrodkami Polski, odwiedziły znaczące miejsca, wzięły udział w zaplanowanych spotkaniach z zakresu kultury Polski i historii Armii Krajowej, zapoznały się z przedstawicielami władz kościelnych, samorządowych i lokalnych środowisk patriotycznych. 15 sierpnia – w Święto Wojska Polskiego – wzięły udział w centralnych uroczystościach w Warszawie.

Kolonie_w_Sejnach_01

Uczestnicy obozu w dzień przyjazdu (poniedziałek, 11 sierpnia) zostali spotkani przez Panią Dyrektor Północno-Wschodniego Oddziału Stowarzyszenia w Sejnach Barbarę A. Kuklewicz. Pobyt gości na ziemi sejneńskiej rozpoczęto pysznym obiadem w Karczmie Litewskiej, Stowarzyszenie składa serdeczne podziękowania za gościnność właścicielowi oraz pracownikom tej restauracji. Po obiedzie młodzież została odebrana przez rodziny, które zakwaterowały gości w swoich domach. Po zakwaterowaniu uczestnicy udali się na krótką wycieczkę do Gib obok Sejn. Dzieciaki świetnie się bawiły przy jeziorze. Później wszyscy udali się do kościoła na Mszę Św., gdzie swoim śpiewem zauroczyli parafian. Ksiądz Proboszcz skierował piękne słowa do przybyłych z Białorusi Polaków i podziękował im m.in. za krzewienie wiary i naukę religii. Wieczorem dzieci wróciły do Sejn do miejsc zakwaterowania na kolację i odpoczynek po aktywnym dniu, przepełnionym wrażeniami z pierwszego dnia pobytu w Polsce.

Kolonie_w_Sejnach_02

W drugim dniu obozu dzieci odwiedziły ratusz, gdzie zostały przyjęte przez burmistrza miasta – Pana Jana Stanisława Kapa, który przedstawił zebranym 450-letnią historię Sejn. Po spotkaniu w ratuszu, cała ekipa udała się pod pomnik Powstania Sejneńskiego, gdzie uczestnikom opowiedziano o historii i przyczynach powstania. W tym dniu miała również miejsce wizyta w ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, gdzie goście z Białorusi zapoznały się z działalnością placówki oraz zwiedziły słynną Białą Synagogę. Dla uczestników obozu wyświetlono filmową kolekcję bajek pt. „Pieśni Pogranicza”, których twórcami są dzieci z Sejn. Filmy wywarły głębokie wrażenie wśród oglądających… Następnie grupa dzieci z Białorusi została zaproszona na spotkanie w Starostwie Powiatowym, gdzie została przywitana przez Starostę – Pana Andrzeja Szturgulewskiego oraz Przewodniczącego Rady Pana Józefa Miszkiela.

Kolejny dzień pobytu dzieci na Sejneńszczyźnie był dniem pełnym wrażeń. O wczesnym poranku uczestnicy obozu udały się do Suwałk, gdzie odbyło się niezwykłe spotkanie z posłem na Sejm RP Panem Jarosławem Zielińskim wraz z małżonką oraz … z lokalnymi mediami: TV Białystok, TV Suwałki, Radio 5, Gazetą Współczesną. Dla dzieci pierwsza styczność z mediami była dużym przeżyciem. Na pamiątkę spotkania goście otrzymali upominki od Posła i Urzędu Miasta Suwałki. Po spotkaniu uczestnicy obozu bawili się w Aquaparku, później miała miejsce wizyta w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, multimedialne ekspozycje którego wzbudziły w nich zachwyt i ogromne zainteresowanie.

Za zakończenie dnia, po Mszy Św. w kościele św. Ducha, cała grupa udała się do Białej Wody w Suwałkach – rodzinnej miejscowości ks. Stanisława Wysockiego, Prezesa Stowarzyszenia Rodzin Obławy Augustowskiej, który z dużą radością witał u siebie całą grupę gości – Polaków z Białorusi. W przepięknym pagórkowatym krajobrazie, wśród jabłoni i grusz, wiele radości dla dzieci sprawiło ognisko z grillem i przejażdżka bryczką. Podczas wspólnego biesiadowania Ksiądz opowiedział dzieciom rodzinną, tragiczną historię, która wydarzyła się w skutek Obławy Augustowskiej. Wszyscy uczestnicy i goście spotkania odmówili wspólną modlitwę za ofiary Obławy przy pamiątkowej tablicy. Zarząd Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK składa serdeczne podziękowania dla ks. Stanisława Wysockiego za tak niezwykłe spotkanie oraz niezapomniany klimat, który zauroczył wszystkich przybyłych gości.

W następnym dniu obozu letniego grupa udała się do Płociczna, skąd wyruszyła kolejką wąskotorową przez Puszczę Augustowską. Podczas podróży uczestnicy podziwiali piękno przyrody, a podczas postojów dokładnie oglądali drzewostany.

15 sierpnia – w Święto Wojska Polskiego – grupa uczestników przyjechała do Warszawy, gdzie zwiedziła Pałac Prezydencki oraz wzięła udział w uroczystej defiladzie na zaproszenie Prezydenta RP, która wywarła niepowtarzalne wrażenie. Po wielkiej defiladzie dzieci zapoznały się z kombatantami – przybyłymi z Białorusi Żołnierzami AK z Kpt. Weroniką Sebastianowicz na czele i wraz z nimi spędziły urocze popołudnie w miejscowości Kuklówka Radziejowska, znajdującej się nieopodal Warszawy.

W przedostatni dzień obozu wczesnym porankiem uczestnicy wyjechali do Augustowa, gdzie Szlakiem Papieskim pływali statkiem po jeziorach augustowskich i Kanale Augustowskim. Ze statku otwierał się widok na zawody ślizgaczy, co wywarło głębokie zainteresowanie u dzieciaków. Po wodnych przygodach grupa udała się do Sanktuarium w Studzienicznej, zwiedziła kościół i kaplicę na wyspie, pomnik Papieża Jana Pawła II. W drodze powrotnej do Sejn odwiedziła Berżnik, w którym znajduje się śliczny kościół i Nekropolia Niemeńska. Wieczorem na uczestników obozu letniego czekał grill i wspólna – pożegnalna – zabawa.

W ostatni dzień kolonii po Mszy Św. dzieci wraz z siostrą zakonną serdecznie podziękowały za ten obóz, za stworzenie możliwości przyjazdu do Polski i śpiewem pożegnały parafian i Sejny.

Stowarzyszenie składa gorące „Bóg zapłać!” dla wszystkich rodzin, zaangażowanych w opiekę nad uczestnikami obozu, w szczególności zaś burmistrzowi Sejn – Panu Janowi Stanisławowi Kap wraz z małżonką, u których przebywało czworo uczestników. Dziękujemy również Pani dr Teresie Rugienis-Witkowskiej wraz z rodziną, u której przebywało troje dzieci z Białorusi. Serdeczne podziękowania składamy też Państwu Annie i Sławomirowi Modzelewskim, Państwu Barbarze i Sławomirowi Wołos, Pani Janinie i Małgorzacie Kap, którzy również przyjęli uczestników obozu do swoich rodzinnych domów. Bardzo dziękujemy Siostrom Zakonnym z Sejn, u których gościła siostra z Białorusi i dwie uczestniczki obozu.

Galeria zdjęć z obozu edukacyjno-wypoczynkowego na stronie http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/rozpoczal-sie-oboz-letni-w-sejnach/.

Znadniemna.pl za armiakrajowa-lagiernicy.pl

Najnowsze komentarze

  • Dzieci tego nigdy nie zapomną! Takie wycieczki pomagają dzieciom być dumni ze swojego pochodzenia!

Skomentuj

Skip to content