HomeHistoriaRzeź Wołyńska w Historii Kresów

Rzeź Wołyńska w Historii Kresów

30 sierpnia 1943 – Rzeź Wołyńska: w Woli Ostrowieckiej grupa bandytów z UPA dokonała masakry 628 Polaków, w tym 220 dzieci do lat 14 i 7 Żydów. Tego dnia masakry ludności polskiej przez Ukraińców miały także miejsce w Gaju, Budach Ossowskich, Jankowcach, Kątach i Ostrówkach.

12_lipca_2013r__pamieci_ofiar_rzezi_wolynskiej2013-07-12-24-02

W mordzie w Woli Ostrowieckiej – oprócz bandytów z UPA – uczestniczyła również ludność ukraińska z sąsiednich wsi. Zbrodniarzami dowodził Iwan Kłymczak „Łysy”. Egzekucję przeprowadzano za pomocą siekier, młotków, maczug i pałek. Po wymordowaniu mężczyzn zaczęto w ten sam sposób zabijać kobiety i dzieci. Część mieszkańców spalono żywcem.

Dokonując tych mordów Ukraińcy posunęli się do granic zezwierzęcenia. Oto relacja Władysława Malinowskiego – świadka mordu w kolonii Władysławówka, dokonanego dzień wcześniej (z książki J.Wieliczko-Szarkowej „Wołyń we krwi 1943″):

„Tłum mordujących popadł w szał bestialstwa, w którym ostatnie ofiary były rozszarpywane i ćwiartowane na kawałki (…). Widziałem, jak jeszcze żyjącym ludziom rozpruwano brzuchy, wyciągano rękami wnętrzności, ciągnąc kiszki. Widziałem, jak gwałcili kobiety, potem wbijali je na kołki, jak stawiali żywe kobiety nogami do góry i siekierą rozcinali na dwie połowy (…). Ktoś, kto nie widział tego na własne oczy, nie będzie w stanie w to uwierzyć”.

Opracowany przez dr Aleksandra Kormana wykaz sposobów zamęczania Polaków przez ukraińskich zbrodniarzy obejmuje aż 135 czynności, m.in. skalpowanie, piłowanie, wbijanie gwoździ w czaszkę, obcinanie różnych części ciała, wbijanie na pal.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/ Historyczne Kalendarium Kresowe

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content