HomeSpołeczeństwoDziałacze ZPB w Lidzie w święta majowe odwiedzali groby zmarłych kolegów

Działacze ZPB w Lidzie w święta majowe odwiedzali groby zmarłych kolegów

Nieżyjący już, niestety, Polacy, zasłużeni dla społeczności polskiej na ziemi lidzkiej, stali się bohaterami tegorocznych świąt majowych obchodzonych przez działaczy Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

Kilkunastoosobowa grupa lidzkich działaczy ZPB w dniu 2 maja, na który przypadają Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, postanowiła upamiętnić miejscowych Polaków, którzy, niestety, opuścili już ziemski padół, ale za życia, po dziesięcioleciach sowieckiej polityki wynaradawiania, mocno przyczynili się do odrodzenia na ziemi lidzkiej polskiej tożsamości narodowej wśród miejscowych mieszkańców.

W ramach akcji, upamiętniającej Polaków, zasłużonych dla polskiego odrodzenia na ziemi lidzkiej, członkowie Oddziału ZPB w Lidzie nie tylko nawiedzili groby swoich zmarłych kolegów. Zaczęli tworzyć też dokumentację fotograficzną i inną, mającą na celu utrwalenie miejsc pochówku działaczy polskich, zasłużonych dla miejscowej społeczności.

Po nawiedzeniu grobów zasłużonych dla Lidy i ziemi lidzkiej działaczy ZPB, uczestnicy akcji udali się do swoich domów, aby udekorować je z okazji Święta Flagi RP w polskie barwy i symbole narodowe.

Niektóre zdjęcia, powstałe w ramach akcji trafiły do nas. Publikujemy je za zgodą organizatorów obchodów świąt majowych w Lidzie:

Grób śp. Zenona Bieńko, zm. 3 września 2019 roku w wieku 83 lat.

Więcej o Zenonie Bieńko, który był legendą polskiego środowiska miasta Lidy, a w 1987 roku zakładał w tym mieście pierwszą na terenie Sowieckiej Białorusi organizację polską, która później weszła w skład Związku Polaków na Białorusi przeczytacie Państwo na naszym portalu TUTAJ.

śp. Zenon Bieńko

 

Grób śp. Aleksandra Siemionowa, zm. 10 listopada 2021 roku w wieku 67 lat.

O śp. Aleksandrze Siemionowie, obok Zenona Bieńko współzałożyciela struktur ZPB w Lidzie, pisaliśmy m.in. kilka dni po jego śmierci TUTAJ.

Śp. Aleksander Siemionow

Grób śp. Kazimierza Szukiela, zm. 17 lutego 2022 roku w wieku 93 lat.

Historię życia śp. Kazimierza Szukiela, opowiedzieliśmy po jego śmierci w publikacji, którą znajdziecie Państwo TUTAJ.

Śp. Kazimierz Szukiel

A takie dekoracje w oknach Polaków Lidy można było zobaczyć w tegoroczne święta majowe:

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content