HomeSpołeczeństwoOdszedł do Pana śp. Zenon Bieńko – polski patriota z Lidy

Odszedł do Pana śp. Zenon Bieńko – polski patriota z Lidy

Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 3 września, w wieku 83 lat, przestało bić serce jednego z najbardziej zasłużonych działaczy Związku Polaków na Białorusi w mieście Lida – śp. Zenona Bieńki.

Śp. Zenon Bieńko

Zenon Bieńko był legendą polskiego środowiska miasta Lidy. Jeszcze w 1987 roku zakładał w tym mieście pierwszą na terenie Sowieckiej Białorusi organizację polską, która później weszła w skład Związku Polaków na Białorusi.

W środowisku Polaków Lidy Zenona Bieńkę wyróżniała niezwykle poprawna polszczyzna, rzadko spotykana wówczas wśród Polaków, mieszkających na Białorusi. Jako prawdziwy polski patriota Zenon Bieńko dbał nie tylko o ojczystą mowę, lecz także o wychowanie patriotyczne i kulturalne miejscowej polskiej młodzieży. Władając donośnym artystycznym głosem przy okazji uroczystości patriotycznych chętnie recytował ułożone przez siebie i innych kresowych autorów wiersze, przypominające o ciężkich i tragicznych losach Polaków, którym przypadło żyć na Kresach Wschodnich. Nikt nie potrafił z takim uczuciem, budzącym w słuchaczach ciarki na skórze, zaśpiewać Hymnu Sybiraków, jak robił to nasz nieodżałowany przyjaciel śp. Zenon Bieńko.

Zenona Bieńkę wyróżniała niezwykła witalność i aktywność. Mimo sędziwego wieku, zawsze wyglądał o 20 lat młodszy niż był. Wysportowany, tryskający humorem Zenon Bieńko nie używał alkoholu i nie palił papierosów, będąc wzorem do naśladowania nie tylko dla swoich rówieśników, lecz także dla młodzieży, która podziwiała starszego pana, potrafiącego czuć się komfortowo w każdym środowisku, podtrzymując każdą – również rozśpiewaną i roztańczoną – zabawę, jeśli tylko była to zabawa o polskim zabarwieniu kulturalnym.

Śp. Zenon Bieńko był wzorem stuprocentowego kresowego patrioty i takim pozostanie w naszych sercach i pamięci.

Cześć Jego Pamięci!

W imieniu członków Oddziału ZPB w Lidzie: prezes oddziału Irena Biernacka i honorowy członek ZPB Aleksander Siemionow

Latest comment

  • Wyrazy współczucia ,przykro tym bardziej ze moja cała rodzina ze strony mamy i taty pochodziła z Lidy
    Jolanta Tomaszewicz

Skomentuj

Skip to content