HomeSpołeczeństwoŻyczenia Ambasadora RP na Białorusi Artura Michalskiego z okazji Dnia Poloniii i Polaków za Granicą (WIDEO)

Życzenia Ambasadora RP na Białorusi Artura Michalskiego z okazji Dnia Poloniii i Polaków za Granicą (WIDEO)

Publikujemy życzenia, które do Polaków, mieszkających na Białorusi, skierował ambasador RP w tym kraju Artur Michalski.

Tekstowa wersja przemówienia pana Ambasadora:

Drodzy Polacy z Białorusi!

Dzisiaj jest święto wszystkich Polaków, którzy mieszkają poza Polską. To również święto drogich każdemu z nas polskich barw narodowych. To święto przypada w wigilię 3 maja – naszego święta narodowego, dnia kiedy wspominamy naszą pierwszą konstytucję, ba pierwszą konstytucję w Europie. To wielkie dziedzictwo sprawia, że mamy silne i mocne korzenie, że czujemy się jedną wspólnotą, obojętnie gdzie mieszkamy, czy nad Wisłą, Sekwaną, Tamizą czy nad Niemnem.

Wy, Polacy z Białorusi, jesteście ważną i nieusuwalną częścią tej duchowej spuścizny 3 Maja. Są częścią tej naszej wspólnoty również Białorusini, Litwini i Ukraińcy. Życzę Wam, abyście w tak trudnych i dramatycznych okolicznościach, w atmosferze zastraszania, ucisku pamiętali o tej spuściźnie. To wszystkim nam daje siłę. Cieszymy się wszyscy, że już nie jest w więzieniu podziwiana przez nas za odwagę i ofiarną pracę pani prezes Andżelika Borys. Oczekujemy uwolnienia Andrzeja Poczobuta, równie niewinnie oskarżonego i uwięzionego. Nie możemy nie mieć nadzieję na lepsze. Przechowujcie, tak jak to zawsze czyniliście, tradycję i język, przekazujcie je dalej następnemu pokoleniu – mimo tak wielu ograniczeń, zwłaszcza ostatnio. Polskiego serca nic nie wyziębi.

Znadniemna.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content