HomeSpołeczeństwoPrezydent RP Andrzej Duda wręczył Flagę RP Związkowi Polaków na Białorusi (ZDJĘCIA)

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Flagę RP Związkowi Polaków na Białorusi (ZDJĘCIA)

W Belwederze 2 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą, podczas której Związek Polaków na Białorusi odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy Flagę RP. W imieniu prezes ZPB Andżeliki Borys Flagę odebrał jej zastępca Marek Zaniewski.

Na dziedzińcu Belwederu odbyła się  także ceremonia wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych działaczom polonijnym oraz Aktów Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej przybyszom zza wschodniej granicy Polski.

Nawiązując do uroczystego wręczenia Flag RP, które oprócz ZPB otrzymały organizacje polskie z walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy, Andrzej Duda wskazywał, że nie było jeszcze takiej uroczystości Dnia Flagi RP, aby wręczał flagi, które pojadą tam, gdzie toczy się wojna.

– Wręczam te flagi po to, aby dodały sił. Sił do zwycięstwa, mocy do codziennej pracy, do umacniania ojczyzn, po obu stronach granicy – i Ukrainy, i Białorusi, i Polski. Niech będą z Wami, niech łopoczą nad Wami na wietrze, niech dodają mocy – podkreślał.

Andrzej Duda dziękował wszystkim odznaczonym za wspaniałą i niezwykłą działalność, którą realizują, często ryzykując życiem na terenach, gdzie toczy się wojna. – Z całego serca jestem za to wdzięczny – mówił do odznaczonych.

Państwowymi odznaczeniami  zostali uhonorowani:

za wybitne zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, za działalność na rzecz środowisk polonijnych

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Krystyna Marianna Księżopolska

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Ludmiła Kostuszewicz
Sergiusz Stanisław Prokopiuk
Maria Ziembowicz

za zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym w Ukrainie, za działalność polonijną

Złotym Krzyżem Zasługi

Lesia Jermak
Walentyna Jusupowa

W części uroczystości poświęconej wręczaniu przez Prezydenta RP Aktów Nadania Obywatelstwa Polskiego pojawił się kolejny akcent białoruski, gdyż obok przybyszów z Ukrainy Obywatelstwo RP otrzymała uroczyście rodzina Gryncewiczów z Białorusi.

Ponadto Obywatelami RP zostali:

Przedstawiciele rodziny Shushpanov z Ukrainy oraz Salomea Pletenicka z Ukrainy

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą zgromadzeni na dziedzińcu Belwederu goście, wśród których była kilkuosobowa  delegacja Zarządu Głównego ZPB oraz mediów ZPB, zostali zaproszeni przez Parę Prezydencką na poczęstunek do pałacowego ogrodu.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z uroczystości:

Znadniemna.pl na podst. Prezydent.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content