HomeSpołeczeństwoŁukaszenka stanie przed trybunałem w Hadze? Polski prawnik złożył pozew

Łukaszenka stanie przed trybunałem w Hadze? Polski prawnik złożył pozew

Warszawski adwokat Tomasz Wiliński złożył w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze pozew przeciwko Aleksandrowi Łukaszence. Oskarżył przywódcę Białorusi o ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Polski prawnik przygotował dokumenty we współpracy z białoruskim opozycyjnym Narodowym Zarządem Antykryzysowym. Tekst pozwu liczy 160 stron i zawiera 40 stron załączników. Znalazły się tam dowody na tezy o ludobójstwie i zbrodniom przeciwko ludzkości.

Szef białoruskiego Narodowego Zarządu Antykryzysowego Paweł Łatuszka podkreśla, że to ważny dokument. Ma umożliwić bowiem Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze wydanie nakazu aresztowania Łukaszenki.

Pozew ma także umożliwić umieszczenie dyktatora i jego świty na liście osób ściganych przez Interpol.

Jak informował wcześniej portal Interia.pl mecenas Wiliński złożył także  zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Aleksandra Łukaszenkę i czołowych postaci białoruskiego reżimu w Prokuraturze Krajowej w Warszawie.

W rozmowie z Interią Tomasz Wiliński mówił o sformułowanych przez siebie zarzutach:

– Z jednej strony dotyczy zbrodni ludobójstwa popełnionej na grupie narodowej i politycznej Białorusinów, którzy identyfikują się m.in. z biało-czerwono-białą flagę i hasłem „Żywie Biełaruś!”. Z drugiej strony mamy do czynienia z innymi grupami, m.in. Irakijczykami. Trzecia zbrodnia, która jest zarzucana, to zbrodnia przeciwko ludzkości (grupie ludności, min. 6-10 osób), tutaj chodzi m.in. o Polaków: Andrzeja Poczobuta, Andżelikę Borys, Witolda Dobrowolskiego, Kacpra Siennickiego, Rolanda Łysowa, Patryka Juracza oraz wszystkich Białorusinów, których dotknęły represje. Kolejne przestępstwo dotyczy uprowadzenia czy piractwa lotniczego, a właściwie terroryzmu państwowego – to dotyczy uprowadzenia samolotu linii Ryanair pod polską banderą. Kolejny zarzut dotyczy prześladowania ludności, tu mówimy o dyskryminacji i prześladowaniu. Ostatni z zarzutów stawiany jest z art. 119 polskiej ustawy karnej, tj. groźby bezprawne, one dotyczą m.in. gróźb kierowanych przez oficerów KGB i samego Łukaszenkę pod adresem opozycjonistów – tłumaczy adwokat.

– W tej chwili są już wypełnione znamiona przestępstwa ludobójstwa i w związku z tym to jest moment, w którym należy złożyć takie zawiadomienie. Będzie ono złożone dziś w południe do Prokuratury Krajowej w Warszawie w ramach represji wszechświatowej czy jurysdykcji uniwersalnej, bo tak i tak można to nazwać – zapewnia w czwartek w rozmowie z Interią.

Jak wyjaśnia, artykuł 113. polskiego Kodeksu karnego umożliwia prowadzenie postępowań, co do cudzoziemców przebywających za granicą i co do czynów popełnionych za granicą przeciwko cudzoziemcom, jeżeli wynika to z umów międzynarodowych czy ogólnie prawa międzynarodowego bądź statutu rzymskiego powołującego Międzynarodowy Trybunał Karny.

 Znadniemna.pl na podstawie Interia.pl/o2.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content