HomeSpołeczeństwoUczestnicy Wigilii Polonijnej 2021 w Węgorzewie zwrócili się do władz Białorusi (WIDEO)

Uczestnicy Wigilii Polonijnej 2021 w Węgorzewie zwrócili się do władz Białorusi (WIDEO)

Prawie sto uczestników Wigilii Polonijnej, zorganizowanej przez Koło Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Węgorzewie  skierowali do władz Republiki Białorusi list otwarty, w którym apelują o uwolnienie z aresztu liderów polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

Publikujemy treść listu otwartego:

DO WŁADZ BIAŁORUSI

List otwarty!

My – Polacy i osoby polskiego pochodzenia zebrani  w grudniu 2021 roku podczas Wigilii Polonijnej, stanowczo apelujemy do władz Białorusi o uwolnienie obywateli Białorusi polskiego pochodzenia, przebywających w aresztach ze względów politycznych!  Szczególnie apelujemy o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta!

Nasi Rodacy, mieszkający na Białorusi kochają swoją Ojczyznę – Białoruś. Chcą w niej i dla niej żyć i pracować.  Jednocześnie mając polskie pochodzenie chcą kultywować tradycje Ojców, uczyć się ich języka, upowszechniać ich kulturę. Czy jest w tym coś złego? Komu to przeszkadza i dlaczego jest to tak brutalnie zwalczane?  Różnorodność etniczna i kulturowa to bogactwo. Bogactwo, które należy szanować i pielęgnować, a nie tak nieludzko  prześladować!

Przetrzymywanie tych osób w aresztach, często bez postawienia zarzutów, bez wyroków, jest łamaniem podstawowych praw człowieka. Jest to fizyczne i moralne znęcanie się nad niewinnymi i bezbronnymi ludźmi. Dlaczego tak się dzieje? Co takiego złego Oni zrobili? Czy te słabe osoby zagrażają bezpieczeństwu Białorusi?

Idea tego apelu powstała podczas Polonijnej Wigilii – dnia szczególnego dla ludzkości. Wigilia to dzień miłości, przebaczania, pojednania. Dzień dobrych i szczerych życzeń, dzień dobroci, tolerancji i  głębokich refleksji.

Niech więc ten dzień natchnie władze Białorusi i zachęci do refleksji, do pozytywnego myślenia o drugim człowieku, niech zakończy gehennę Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta i innych!

Wzywamy wszystkich ludzi dobrej woli do poparcia naszego apelu, do przetłumaczenia go na wiele języków i rozpowszechniania na cały ŚWIAT!!!  Niech kropla drąży SKAŁĘ!!!

                                                     98  uczestników Wigilii Polonijnej z państw Europy Wschodniej.                                                                                              Węgorzewo 2021

UWAGI:

  1. Prosimy o udzielanie poparcia apelu na stronie wpkw.ehost.pl
  2. Istnieje możliwość tłumaczenia treści apelu klikając w odpowiednią flagę na w/w stronie.
  3. Prosimy o rozpowszechnianie apelu wszelkimi możliwymi sposobami.Relacja wideo z wydarzenia:https://www.youtube.com/watch?v=cbBD7WfwNmo

    Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content