HomeKulturaTeatralno-Muzyczna Majsternia „Gwiazdeczki” gościła z występem w Częstochowie

Teatralno-Muzyczna Majsternia „Gwiazdeczki” gościła z występem w Częstochowie

Działająca przy Związku Polaków na Białorusi Teatralno-Muzyczna Majsternia „Gwiazdeczki”, której działalność udało się odrodzić w Polsce po wymuszonej przez represyjne działania reżimu Łukaszenki ucieczce małych artystów i ich rodziców z Białorusi z przedstawieniem bożonarodzeniowym odwiedziła Częstochowę.

Do duchowej stolicy Polski artyści z Teatralno-Muzycznej Majsterni „Gwiazdeczki”, kierowanej przez działaczkę ZPB z Mińska Nadzieję Zołotorewicz, wyjechali na zaproszenie wielkiego przyjaciela Polaków na Białorusi, proboszcza Parafii Świętego Wojciecha w Częstochowie, księdza Ryszarda Umańskiego.

Duchowny zaprosił polskie dzieci z Białorusi wraz z koordynatorką działalności odrodzonych w Polsce struktur ZPB, członkinią Zarządu Głównego organizacji Ireną Biernacką, aby obdarować maluchów mikołajkowymi darami gromadzonymi każdego roku przez Towarzystwo Patriotyczne „Kresy” w Częstochowie w ramach dobroczynnej akcji „Święty Mikołaj na Kresach”. Ksiądz Ryszard Umański, będący prezesem Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” w Częstochowie, pomysłodawcą i koordynatorem akcji dobroczynnej, pragnął nie tylko obdarować kresowe dzieci polskie, które zmuszone były do opuszczenia rodzinnych stron. Intencją kapłana było także pokazanie swoim parafianom oraz darczyńcom, biorącym co roku udział w akcji „Święty Mikołaj na Kresach”, że niesienie pomocy rodakom na kresach ma sens i owocuje działalnością na rzecz podtrzymania ducha polskości, pielęgnowania polskiej kultury i tradycji w kresowych środowiskach polskich, czego  dowodem jest realizowana przez Polaków na Białorusi inicjatywa kulturalna pt. Teatralno-Muzyczna Majsternia „Gwiazdeczki”.

W ramach wyjazdu do Częstochowy młodzi polscy artyści z Białorusi  w sobotę, 11 grudnia, wystąpili w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraszkowicach, gdzie uroczyście podsumowano w tym dniu udział mieszkańców Kraszkowic  w tegorocznej edycji akcji „Święty Mikołaj na Kresach”. Jak powiedział podczas uroczystości ks. Ryszard Umański w tym roku udało się przekazać środowiskom kresowym pięć tysięcy paczek mikołajkowych. Większość darów trafiło do środowisk polskich na Wileńszczyźnia. Około dwóch tysięcy paczek pojechało na Ukrainę, a blisko tysiąc darów udało się przekazać Polakom na Białorusi, którzy obecnie szczególnie potrzebują pomocy i wsparcia z Polski, jako przedstawiciele narodowości, którą opresyjny reżim Łukaszenki postrzega, jako wrogą.

Występ „Gwiazdeczek” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraszkowicach

Po występie „Gwiadzeczek” w Kraszkowicach do miejscowej publiczności w imieniu ZPB przemówiła Irena Biernacka

12 grudnia, po niedzielnej Mszy świętej, „Gwiazdeczki” z Białorusi zaprezentowali się wiernym Parafii Świętego Wojciecha w Częstochowie. Wypełniony po brzegi kościół ciepło i serdecznie przywitał młodych artystów, wynagradzając im bożonarodzeniowe przedstawienie, zagrane i zaśpiewane w języku polskim, serdeczną owacją.

Występ „Gwiazdeczek” po Mszy świętej w Parafii Świętego Wojciecha w Częstochowie

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content