HomeSpołeczeństwoW Warszawie odbyły się publiczne obchody Dnia Urodzin Andżeliki Borys (ZDJĘCIA)

W Warszawie odbyły się publiczne obchody Dnia Urodzin Andżeliki Borys (ZDJĘCIA)

Publiczne obchody Dnia Urodzin Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków Związek Polaków na Białorusi, więzionej przez reżim dyktatorski Aleksandra Łukaszenki od prawie siedmiu miesięcy, odbyły się w niedzielę, 17 października, na Placu Zamkowym w Warszawie. Wydarzenie zorganizował Związek Polaków na Białorusi przy wsparciu Fundacji Polska360.

Do sympatyków ZPB i Andżeliki Borys, zgromadzonych na Placu Zamkowym przed rozpoczęciem koncertu na cześć Prezes ZPB, przemówili: sekretarz Zarządu Głównego ZPB Andrzej Pisalnik, członkini Zarządu Głównego ZPB i prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka, a także były konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, który przybył na uroczystość razem z małżonką Elżbietą i wnuczętami.

Koncert na cześć prezes ZPB Andżeliki Borys, obchodzącej swoje 48. urodziny w więzieniu śledczym w Żodzinie, w którym jest utrzymywana pod absurdalnymi zarzutami podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym oraz rehabilitacji nazizmu, zgromadził w minioną niedzielę, w sercu Warszawy, nie tylko obecnych w Polsce działaczy i sympatyzujących organizacji warszawian. Potrzebę zasygnalizowania swej solidarności z Polakami, prześladowanymi na Białorusi odczuli także przedstawiciele diaspory białoruskiej. Ich reprezentant, działacz partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja  Jauhien Dudkin wygłosił wzruszającą mowę na cześć solenizantki, podkreślając znaczenie wspólnej walki, zarówno żyjących na Białorusi Białorusinów, jak też Polaków na rzecz wolnej i niepodległej Białorusi, w której wszystkie narodowości czułyby się jednakowo komfortowo i mogłyby swobodnie rozwijać swoją tożsamość oraz kulturę.

Po przemówieniach gości, część artystyczną wydarzenia rozpoczął zespół wokalny „Bez Granic”. Artyści wykonali popularną białoruską pieśń „Kupalinka”. Potem scenę opanowało młode pokolenie Polaków, zmuszonych do opuszczenia swoich domów i ucieczki do Polski przed opresyjnym reżimem Łukaszenki. Dzieciaki uczęszczające do ulubionego projektu edukacyjno-kulturalnego Andżeliki Borys – działającej przy ZPB Teatralno-Muzycznej Majsterni „Gwiazdeczki”, prowadzonej przez działaczkę ZPB z Mińska Nadzieję Zołotarewicz, wykonały dla zgromadzonej publiczności ulubioną pieśń św. Jana Pawła II „Barkę”.

W ciągu wieczoru na scenie pojawiali się też inni artyści, identyfikujący się ze Związkiem Polaków na Białorusi i pragnący swoje talenty oraz zdolności zademonstrować na cześć uwięzionej na Białorusi liderki polskiej mniejszości narodowej.

Koncert na Placu Zamkowym w Warszawie stał się największą, ale nie jedyną inicjatywą na rzecz uczczenia Dnia Urodzin Andżeliki Borys. Portal ZPB Znadniemna.pl opublikował blisko sto kartek urodzinowych, które w ciągu zaledwie kilku dni nadesłali do redakcji Czytelnicy z Białorusi i z Polski, pragnący wesprzeć Panią Prezes Andżelikę Borys w Dniu Jej Urodzin ciepłem serdecznych życzeń.

W Dniu Urodzin Andżeliki Borys Polacy Lidy, Jezior i innych miejscowości w obwodzie grodzieńskim prowadzili akcję wysyłania telegramów z życzeniami dla Pani Prezes do więzienia w Żodzinie, w którym jest utrzymywana. Ogółem z Lidy udało się tego dnia wysłać ponad dwadzieścia telegramów urodzinowych. Ponadto środowisko Polaków Lidy zgromadzonych w miejscowym oddziale ZPB zamówiło w Dniu Urodzin prezes Andżeliki Borys, czyli 18 października, Mszę świętą w intencji solenizantki. Ogłoszenia o tym, że nabożeństwo w takiej samej intencji odbędzie się w kościele Pobernardyńskim w Grodnie pojawiły się w mieście nad Niemnem.

Andżelika Borys stała się też bohaterką akcji na rzecz uwolnienia więźniów politycznych na Białorusi, która w Gdańsku zorganizowało środowisko młodych Białorusinów, którzy znaleźli w Trójmieście schronienie przed dyktatorskim reżimem Łukaszenki.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z głównych obchodów Dnia Urodzin Prezes ZPB Andżeliki Borys, które odbyły się 17 października na Placu Zamkowym w Warszawie:

Przed rozpoczęciem obchodów na Placu Zamkowym w Warszawie

Portret Solenizantki był wyświetlany na dzwonnicy pobliskiego Kościoła św. Anny

Przed koncertem: do występu przygotowują się najdłodsi artyści z Teatralno-Muzycznej majsterni „Gwiazdeczki”

Koncert na cześć Andżeliki BOrys poprowadził Jacek Barczak aktor, działacz Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundacji Polska360

Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem mediów

Działaczki ZPB Irena BIernacka i Olga Lisica stoją z portretami Adżeliki Borys pod Kolumną Zygmunta

Przed publicznością, zgromadzoną na Placu Zamkowym przemawia Irena Biernacka, czlonkini Zarządu Głównego ZPB i prezes Oddziału ZPB w Lidzie

Wśród publiczności znalazł się były konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek (w żóltej kurtce). Przybył na wydarzenie wraz z małżonką Elżbietą i wnuczętami

Życzenia dla Andżeliki Borys złożył ze sceny przedstawiciel Partii Białoruska Chrześcijańska Demokracja Jauhien Dudkin

Życzenia urodzinowe Andżelice BOrys składa były konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Na scenie zespół wokalny „Bez Granic”

Zespół Teatralno-Muzycznej Majsterni „Gwiazdeczki” zaśpiewał ulubioną piosenkę św. Jana Pawła II „Barka”

Program artystyczny zakończyło wspólne wykonanie piosenki „Polsko moja”, autorstwa działaczki ZPB z Mińska Heleny Abramowicz

Po koncercie do zgromadzonych zwróciła się Olga Lisica, działaczka Oddziału ZPB w Lidzie

Irena Biernacka, członkini Zarządu Głównego ZPB podziękowała zgromadzonym za wspólne świętowanie Dnia Urodzin Andżeliki Borys

Uczestnicy i goście koncertu rozeszli się po wspólnym odśpiewaniu „Sto lat” dla Andżeliki Borys

Grodno. Ogłoszenie,  zapraszające do wspólnej modlitwy w intencji Andżeliki Borys, które można było zobaczyć w różnych częśćiach miasta:

 

Akcja solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi w Gdańsku. Andżelika Borys jest jedną z bohaterek tej akcji:

Plakat wykonany specjalnie do akcji w Gdańsku

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content