HomeKulturaAndżelika Borys honorową obywatelką Dolnego Śląska, a ZPB laureatem Nagrody SILESIA (FOTO)

Andżelika Borys honorową obywatelką Dolnego Śląska, a ZPB laureatem Nagrody SILESIA (FOTO)

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została honorową obywatelką Dolnego Śląska, a kierowany przez nią Związek Polaków na Białorusi otrzymał Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA. Nadanie tytułu i wręczenie Nagrody odbyło się w sobotę 16 października, podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w Operze Wrocławskiej.

Uchwałę w sprawie przyznania tytułu CIVI HONORARIO Andżelice Borys radni województwa podjęli w lipcu. Uroczyste nadanie tytułu odbyło się w minioną sobotę w Dniu Św. Jadwigi Śląskiej, patronki regionu. Od 2010 roku tego dnia obchodzone jest Święto Województwa Dolnośląskiego połączone z uroczysta sesją sejmiku.

Jak podkreślono w odczytanym w sobotę uzasadnieniu decyzji radnych, Andżelika Borys stała się symbolem niezłomnego trwania w obronie polskich wartości, symbolem mądrej, pokojowej postawy.

„Mimo licznych i niezwykle dotkliwych szykan, represji i prześladowań niezłomnie walczy o przestrzeganie praw mniejszości polskiej na Białorusi. Po ponownym wyborze na prezesa Związku Polaków na Białorusi – 23 marca 2021 r. – Andżelika Borys została aresztowana. Postawiono jej absurdalne zarzuty dotyczące podżegania do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitacji nazizmu, za co grozi jej od 5 do 12 lat pozbawienia wolności. Wykazała się niecodzienną odwagą i niezłomnością, gdy odmówiła opuszczenia terenu Białorusi w zamian za zwrócenie wolności. Od pół roku przebywa w areszcie w Żodzinie w ciężkich warunkach” – podkreślono w uzasadnieniu.

W imieniu Andżeliki Borys statuetkę odebrali: dyrektor telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy oraz wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.

„Z całego serca chciałam podziękować sejmikowi dolnośląskiemu i przedstawicielom Dolnego Śląska za tę nagrodę. To jest naprawdę bardzo ważne dlatego, bo wiemy dobrze, że nic nie jest wieczne, trudne czasy daje się przetrwać, ale daje się je przetrwać dzięki wsparciu innych ludzi. Naszym takim ważnym polskim słowem jest słowo „solidarność”. Ono jest niezwykle ważne nawet wtedy, kiedy nic materialnie i konkretnie w danym momencie zrobić nie możemy. Andżelika w tej chwili przebywa w więzieniu w Żodzinie już 7 miesiąc. Mam nadzieję i jestem o tym przekonana, że przyjedzie tutaj sama, aby osobiście odebrać nagrodę” – powiedziała Romaszewska-Guzy.

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną Silesia otrzymał kierowany przez Andżelikę Borys Związek Polaków na Białorusi. Nagroda została przyznana za całokształt działalności związku na rzecz Polaków mieszkających na Białorusi.

W uzasadnieniu podkreślono, że działalność związku jest nie tylko godna podziwu ze względu na rozmiar i wszechstronność przedsięwzięcia, ale także z powodu zachowywania pełnej niezależności i heroizmu działania w warunkach prześladowań i represji.

Przypomniano też, że organizacja wspiera nauczanie języka polskiego w 116 ośrodkach, powołała 16 domów polskich i przyczyniła się do powstania wielu stowarzyszeń m.in. Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Stowarzyszenia Armii Krajowej, Stowarzyszenia Sybiraków. Wydaje też gazety w języku polskim np. „Głos znad Niemna”, „Magazyn Polski” oraz portal znadniemna.pl. Opiekuje się też grobami polskich żołnierzy.

Dyplom w imieniu organizacji odebrała członkini Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Maria Tiszkowska, która podkreśliła, że obecnie ZPB przeżywa niełatwy czas. „Prezes związku Andżelika Borys od ponad pół roku znajduje się w więzieniu za to, że całym swoim sercem była oddana polskości, za to, że pielęgnowała język polski, za to, że potrafiła kierować przez wiele lat organizacją, znaną na cały świat” – mówiła działaczka.

Dodała, że z własnego doświadczenia wie, jak nieludzkie warunki panują w więzieniu, bo sama spędziła tam dwa miesiące. „Wiem, że Andżelika Borys trzyma się bardzo mocno, dzielnie, tak jak ona to potrafi, tak, jak swoim przykładem pokazywała tę wielką miłość do ojczyzny. Jestem przekonana, że przetrwamy te trudne czasy i swój tytuł największej organizacji polskiej na Białorusi będziemy potwierdzać aktywną działalnością jeszcze niejednokrotnie” – powiedziała Tiszkowska.

Nagrody Kulturalne Silesia za rok 2021 otrzymali także Anna Kołodziejczyk, Magdalena Grzybowska, Magdalena Gazur, Jacek Kos i Tomasz Mikołajczak, Maja Wolińska i Marcin Rupociński oraz Dariusz Jaros.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości:

Wprowadzenie Sztandaru Województwa Dolnośląskiego przed rozpoczęciem uroczystej sesji

Przemawia Andrzej Jaroch, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Agnieszka Romaszewska – Guzy i Marek Zaniewski w oczekiwaniu ogłoszenia decyzji o nadaniu Tytułu Honorowego Obywatela Dolnego Śląska Andżelice Borys

Przemawia Jacek Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego

Statuetkę i Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Dolnego Śląska w imieniu Andżeliki Borys odebrali Agnieszka Romaszewska – Guzy, dyrektor Telewizji Biełsat i Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi

W imieniu Laureatki CIVI HONORARIO przemówiła dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska – Guzy

Lista Laureatów Dolnośląskiej Nagrody kulturalnej SILESIA za 2021 rok

Dolnośląską Nagrodę Kulturalną SILESIA dla Związku Polaków na Białorusi odebrali: wiceprezes ZPB Marek Zaniewski, członkini Zarządu Głównego ZPB Maria Tiszkowska oraz prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska

W imieniu Zarządu Głównego ZPB przemówiła jego członkini Maria Tiszkowska

 Znadniemna.pl na podstawie Dzieje.pl/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content