HomeKulturaTrasa koncertowa w hołdzie Annie German (Zdjęcia)

Trasa koncertowa w hołdzie Annie German (Zdjęcia)

Laureaci Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka” w Mińsku, członkowie jury oraz przyjaciele dorocznego wydarzenia, które z przyczyn politycznych przestało się odbywać w stolicy Białorusi, w dniach 1 – 10 października odbyli trasę koncertową po miastach Polski, którą poświęcili patronce zawieszonego wydarzenia kulturalnego – legendarnej polskiej śpiewaczce Annie German.

Celem trasy koncertowej było wsparcie dla idei i tradycji festiwalu, który musiał zawiesić działalność na Białorusi. Organizowane każdego roku trasy koncertowe po Polsce z udziałem laureatów festiwalu także mieszczą się w tradycji tego niegdyś prestiżowego konkursu piosenkarskiego.

Afisz jednego z koncertów na trasie występów

W tym roku liczni laureaci Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka” z Białorusi z przyczyn politycznych nie mogli przyjechać do Polski, aby wziąć udział w tradycyjnej wyprawie koncertowej. Tak się złożyło, że liczba związanych z festiwalem artystów, którzy przebywają obecnie na terenie Polski, okazała się wystarczająca, do ułożenia programu i trasy występów, obejmującej dziesięć polskich miejscowości, chętnych do przyjęcia kulturalnego wydarzenia, będącego świadectwem prężnej działalności kulturalnej prowadzonej przed kryzysem politycznym na Białorusi przez polską mniejszość narodową.

O tym, jak ważnym i prestiżowym wydarzeniem kulturalnym był na Białorusi Festiwal Piosenek Anny German „Eurydyka” w Mińsku świadczy jego historia.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w lutym 2012 roku. Piękny i prężny rozwój dorocznego wydarzenia kulturalnego przerwała w roku 2020 pandemia koronawirusa. Organizatorzy próbowali jeszcze prowadzić przesłuchania eliminacyjne w trybie zdanym, łącząc się z konkursowiczami online. Ale ostatecznie, zwłaszcza po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach prezydenckich, oraz represjach, skierowanych m.in. przeciwko polskiej mniejszości narodowej, festiwal postanowiono zawiesić, a jego organizatorzy znaleźli się w Polsce.

Konkurs, organizowany każdego roku w Mińsku w ramach festiwalu należał do najbardziej prestiżowych, skierowanych do polskiego środowiska artystycznego na Białorusi. Został pomyślany tak, aby przybliżać białoruskiemu społeczeństwu postać i twórczość wybitnej polskiej piosenkarki oraz promować młodych, utalentowanych muzycznie ludzi. Festiwal „Eurydyka” już po kilku pierwszych edycjach zdobył uznanie i sympatie środowisk muzyków amatorów, profesjonalistów, a także szerokiej publiczności.

Pomysłodawcami i twórcami festiwalu byli ludzie ze środowiska koncentrującego się wokół Klubu Miłośników Kultury Polskiej i jego założycielki Mariny Towarnickiej, a głównym organizatorem wydarzenia była tradycyjnie Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku, której działalność i aktywność uległy znacznym ograniczeniom ze względu na kryzys polityczny na Białorusi oraz pogarszające się z każdym dniem stosunki polsko-białoruskie.

Zawieszenie festiwalu dla jego pomysłodawczyni i organizatorki Mariny Towarnickiej stało się przeżyciem niezwykle traumatycznym. Działaczka postanowiła jednak zakończyć piękny miejmy nadzieję, że tylko etap istnienia festiwalu, trasą koncertową jego laureatów po Polsce.

Artyści, biorący udział w koncertowej wyprawie zagrali dziesięć koncertów, kierując się ideą wsparcia zarówno dla samego festiwalu, jak też pozostających na Białorusi jego uczestników z lat minionych. Program trasy koncertowej zatytułowany „Melodie dla Anny” zagościł w Mińsku Mazowieckim, Wrocławiu, Zielonej Górze, Szczawnie Zdroju, Mieroszowie, Żórawinie, Wołowie, Legnicy, Wądrożu Wielkim.

Artyści biorący udział w wyprawie koncertowej w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu

W Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu

Wypełniona po brzegi sala w Teatrze Zdrowotnym w Szczawnie Zdroju

W miejscowości Wądroże Wielkie

Organizatorami koncertów były: Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu i jego dyrektor Ryszard Sławczyński, Gmina Wrocław, Miejskie Centrum Kultury w Mińsku Mazowieckim, Zielonogórski Ośrodek Kultury „Amfiteatr”, Starostwo Powiatu Wałbrzyskiego, Mieroszowskie Centrum Kultury, gmina i Centrum Kultury w Żórawinie, gminy Wołów i Wądroże Wielkie, Stowarzyszenie Kultury Krajobrazy w Legnicy.

We wszystkich miejscowościach, do których zawitali artyści byli oni przyjmowani z ogromną sympatią i licznymi wyrazami wsparcia, płynącymi ze strony publiczności. „Miejmy nadzieję, że wróci ta piękna tradycja, a idea i pamięć o pięknej postaci i anielskim głosie Anny German będzie tam kontynuowana. Na ten czas festiwal przyjął formę koncertów i jego laureaci oraz jurorzy koncertują w Polsce. Przykro jest, gdy kultura staje się zakładnikiem polityki.” – tak skomentował na swojej stronie na facebooku wymuszoną transformację aktywności twórców i organizatorów Festiwalu Piosenek Anny German „Eurydyka” Marek Ravski, wieloletni gość honorowy festiwalu, juror, wokalista, pedagog, autor wielu piosenek.

W trasie koncertowej wzięli udział m.in.: Aleksander Kamedulski, laureat konkursu Akademii Sztuki Operowej w Miediolanie, pierwszy polski absolwent Konserwatorium im. Claudio Abbado w Mediolanie; mińska śpiewaczka Tatiana Trojanowska, laureat V Festiwalu piosenki Anny German „Eurydyka” w Mińsku; lidzianka Grażyna Komincz, absolwentka wydziału wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, uczestniczka zespołu „Kresowiacy” w Lidzie; Nadzieja Brońska, laureatka I Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Pamięci Anny German „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze (2007); mieszkająca na co dzień w Nowym Jorku Paulina Raczkowska, laureatka nagrody Prezydenta Miasta Opole na III Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu; Agnieszka Babicz-Stasierowska, honorowy gość, członek jury Festiwalu „Eurydyka” i inni.

Nadzieja Brońska na scenie Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Wądrożu Wielkim

Śpiewa Grażyna Komincz z Lidy, akompaniuje Witali Oleszkiewicz

Paulina Raczkowska (USA), Grażyna Komincz (Białoruś) i Aleksander Kamedulski (Włochy)

Podczas wszystkich koncertów na trasie występów miłośników twórczości Anny German sale były wypełnione po brzegi, a ostatni koncert w Wądrożu Wielkim stał się okazją do uhonorowania Mariny Towarnickiej i Nadziei Brońskiej Krzyżem Kresowym, za zasługi w promowaniu kultury polskiej, które działaczkom kulturalnym z Białorusi wręczył prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy w Legnicy Tadeusz Samborski.

Nagrody Marinie Towarnickiej i Nadziei Brońskiej wręcza Tadeusz Samborski

Reżyserem koncertów, które się odbyły w ramach trasy koncertowej była Marina Towarnicka, a artyści śpiewali pod akompaniament Witalija Oleszkiewicza, kierownika artystycznego Festiwalu „Eurydyka” w Mińsku. Koncerty poprowadziły Aurelia Sobczak oraz Paulina Juckiewicz.

Aplauz publiczności

Marta Tyszkiewicz z Wrocławia, zdjęcia: Ryszard Sławczyński, Marina Towarnicka, Witali Oleszkiewicz, Facebook

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content