HomeSpołeczeństwoAndżelika Borys i Andrzej Poczobut uhonorowani Nagrodą Polonijną na Forum Ekonomicznym w Karpaczu (WIDEO)

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut uhonorowani Nagrodą Polonijną na Forum Ekonomicznym w Karpaczu (WIDEO)

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut zostali wyróżnieni Nagrodą Polonijną podczas gali kończącej jubileuszową XXX edycję Forum Ekonomicznego w Karpaczu na Dolnym Śląsku. Nagrody odebrały przedstawicielki Związku Polaków na Białorusi. Wręczył je premier Mateusz Morawiecki.

Premier RP Mateusz Morawiecki wręcza nagrodę Andżeliki Borys Irenie Biernackiej, fot.: facebook.com

Nagrodę w imieniu osadzonych w więzieniu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta odebrały przedstawicielki związku Irena Biernacka oraz Maria Tiszkowska.

Obejrzyj wideo z wręczenia Nagrody:

Pełnomocnik rządu ds. kontaktu z Polakami i Polonią Jan Dziedziczak podkreślił, że nowo ustanowiona Nagroda Polonijna jest adresowana do Polaków godnie reprezentujących nasz kraj za granicą. Jak zaznaczył, przetrzymywani w więzieniu szefowa Związku Polaków na Białorusi Borys oraz polski dziennikarz Poczobut walczą z białoruskim reżimem ramię w ramię z Białorusinami.

Aresztowani od marca

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut są uwięzieni od marca. Największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej, Związek Polaków na Białorusi, jest obiektem ataków ze strony białoruskich władz. Wobec jej działaczy wszczęto sprawę karną o „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym”.

W poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział konsekwentną walkę o uwolnienie Polaków. – W więzieniach siedzą nasi rodacy, liderzy polskiej mniejszości narodowej. Pani Andżelika Borys, pan Andrzej Poczobut. Domagamy się ich zwolnienia na każdym kroku w każdy sposób – powiedział.

Wcześniej w czwartek Nagrodę Człowieka Roku 2020 otrzymał premier Słowenii Janez Jansza, a nagrodę specjalną Społeczeństwo Ukrainy.

Znadniemna.pl za www.polskieradio24.pl/IAR/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content