HomeKulturaLombard zaśpiewa dla Andżeliki Borys, więzionej przez Łukaszenkę

Lombard zaśpiewa dla Andżeliki Borys, więzionej przez Łukaszenkę

Dzisiaj w Sopocie startuje trzydniowe  doroczne prestiżowe wydarzenie muzyczne Top of the Top Sopot Festival. W pierwszym dniu Festiwalu odbędą się dwa koncerty #FOREVER YOUNG i #I LOVE SOPOT z udziałem Gwiazd polskiej muzyki, w których zaśpiewa m.in. zaprzyjaźniony ze Związkiem Polaków na Białorusi legendarny zespół Lombard. 

Białystok, Rynek Kościuszki, 2015 rok. Zespół Lombard po Koncercie Solidarności z Białorusią i Polakami na Białorusi robi wspólne zdjęcie z działaczami Związku Polaków na Białorusi i białostocką publicznością. Pierwsza od prawej stoi prezes ZPB Andżelika Borys

Zespół Lombard na czele z wokalistką Martą Cugier i kompozytorem, autorem piosenek Lombardu Grzegorzem Stróżniakiem postanowił zadedykować swój występ na tegorocznym Top of the Top Sopot Festival prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys, więzionej przez reżim dyktatorski Aleksandra Łukaszenki w ciężkim więzieniu śledczym w Żodzinie.

Ponadczasowe przeboje Lombardu „Przeżyj to sam” i „Szklana pogoda” zabrzmią dzisiaj w Operze Leśnej w Sopocie także dla wszystkich członków Związku Polaków na Białorusi, zmuszonych do ratowania się w Polsce przed prześladowaniem ze strony reżimu Łukaszenki.

Inicjatywa muzyków Lombardu, aby publicznie wesprzeć prześladowanych na Białorusi Polaków i ich lidera – Andżelikę Borys, bierze się m.in. z wieloletniej przyjaźni między muzykami, a prezes ZPB, na której zaproszenie Lombard śpiewał w Grodnie w 2008 roku. Wówczas władze Grodna uznały występ muzyków z Polski za nielegalny i ukarały Andżelikę Borys wysoką grzywną. Kilka lat później, w 2015 roku, Andżelika Borys znowu zapraszała Lombard do zaśpiewania w Grodnie. Tym razem wystąpiła o pozwolenie do władz miasta i otrzymała odmowę. Koncert solidarności z Polakami na Białorusi w zastępstwie Grodna zgodziły się wówczas zorganizować władze Białegostoku, a na występ przyjaciół ZPB przyjechały do stolicy Podlasia  cztery autokary działaczy ZPB na czele z Andżeliką Borys, która publicznie dziękowała Marcie Cugier, Grzegorzowi Stróżniakowi i całemu zespołowi Lombard za solidarność i wsparcie, okazywane nie tylko mieszkającym na Białorusi Polakom, lecz także walczącym o swoje prawa Białorusinom.

Białystok, Rynek Kościuszki, 2015 rok. Prezes ZPB Andżelika Borys wita przybyłych na Koncert Solidarności z Białorusią i Polakami na Białorusi muzyków zespołu Lombard

Białystok, Rynek Kościuszki, 2015 rok. Prezes ZPB Andżelika Borys dziękuje przyjaciopłom z Lombardu za to, że zgodzili się zagrać w Białymstoku koncert Solidarności z Białorusią i Polakami na Białorusi

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, 2016 rok. Andżelika Borys (druga od prawej) na czele delegacji Związku Polaków na Białorusi przybyła na 35-lecie zespołu Lombard

Publiczny wyraz solidarności muzyków Lombardu z prześladowanymi na Białorusi Polakami będzie nie jedynym takim akcentem artystycznym w bieżącym tygodniu. Już w najbliższą sobotę w Częstochowie, z inicjatywy wieloletniego przyjaciela ZPB, proboszcza miejscowej Parafii św. Wojciecha księdza Ryszarda Umańskiego, odbędzie się koncert największej góralskiej kapeli w Polsce – „Małej Armii Janosika”.

Afisz koncertu „Małej Armii Janosika” dla Andżeliki Borys

„Mała Armia Janosika” również dedykuje swój występ w Częstochowie uwięzionej przez Łukaszenkę prezes ZPB Andżelice Borys i Polakom na Białorusi. Wydarzenie poprzedzi Apel Jasnogórski w intencji Andżeliki Borys i prześladowanych na Białorusi Polaków.

 Znadniemna.pl 

Najnowsze komentarze

  • Lombard to rzadkość wśród polskich zespołów. Widziałem kilka lat temu Ich piękne patriotyczne wystąpienie 11. listopada w Solecznikach.

Skomentuj

Skip to content