HomeDziadek w polskim mundurzeWernisaż wystawy „Dziadek w polskim mundurze” w Muzeum przy Rakowieckiej (ZDJĘCIA)

Wernisaż wystawy „Dziadek w polskim mundurze” w Muzeum przy Rakowieckiej (ZDJĘCIA)

Wystawę pt. „Dziadek w polskim mundurze”, będącą pokłosiem akcji o tej samej nazwie, prowadzonej przez dziennikarzy mediów Związku Polaków na Białorusi, otwarto 30 lipca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Wystawa opowiada o Kresowiakach, walczących o Polskę w różnych formacjach wojskowych, biorących udział w wojnach i konfliktach zbrojnych – począwszy od Powstania Styczniowego, przez wojnę bolszewicką, II wojnę światową aż do dnia dzisiejszego i jest hołdem dla działaczy, walczących o utrzymanie polskości na Białorusi także dzisiaj.

Chodzi o działaczy polskiej mniejszości narodowej na Białorusi – prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys oraz członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta – więzionych już ponad cztery miesiące pod absurdalnym zarzutem „rehabilitacji nazizmu” przez reżim dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

Polakom utrzymywanym w ciężkim więzieniu śledczym w miejscowości Żodzino jest poświęcona jedna z plansz wystawy, prezentowanej w Muzeum przy Rakowieckiej.

– Kiedy państwo Pisalnikowie zadzwonili do mnie i powiedzieli, że mają do zaprezentowania taką wystawę, to pomyślałem, że nie mogli znaleźć w Warszawie i w Polsce lepszego miejsca, niż Muzeum w którym jesteśmy – mówił podczas wernisażu Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – To są historie tych pięknych Polaków, którzy najpierw wywalczyli sobie niepodległość w okresie II Rzeczypospolitej, budowali swoje małe ojczyzny, m.in. na Kresach Rzeczypospolitej, na których biło serce Polski, a potem musieli walczyć z barbarzyństwem sowieckim, broniąc swej Ojczyzny i muszą to robić do dnia dzisiejszego – dodał dyrektor Pawłowicz.

Obecny na wernisażu Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak podkreślił, że prezentowana ekspozycja jest okazją do okazania solidarności więzionym przez reżim Łukaszenki. Jak dodał, obowiązkiem Polaków jest mówić o tym, co dzieje się na Białorusi i podkreślać, że nie jest to konflikt między Polakami i Białorusinami, lecz między obywatelami tego kraju, a reżimem Aleksandra Łukaszenki, między wolnym światem, a dyktaturą. Nawiązując do bohaterów sprzed lat Jan Dziedziczak dodał, że sytuacja polskiej mniejszości na Białorusi potwierdza, iż także dzisiaj aktualna postawa „nieobojętności na to, co nas otacza, brania odpowiedzialności za sprawy najwyższe”.

Nadzieję na to, że po dwutygodniowym pobycie w Muzeum przy Rakowieckiej wystawa będzie szeroko prezentowana w Polsce wyraził konsul generalny w Grodnie do marca 2021 roku Jarosław Książek. – Kresy to są takie konkrety, jak dziadkowie w polskich mundurach, którzy w czasach Powstania Styczniowego, aż po czasy powojennej partyzantki nosili, mniej lub bardziej kompletny mundur z orzełkiem i mówili, że jeszcze nie zginęła” – wyjaśniał dyplomata istotę kresowego patriotyzmu, którego ilustracją jest prezentowana ekspozycja.

Powstała z inicjatywy dziennikarzy mediów ZPB Iness Todryk-Pisalnik i Andrzeja Pisalnika wystawa będzie prezentowana w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie przez dwa tygodnie, po czym będzie wystawiana w różnych miastach Polski. Autorzy wystawy są już wstępnie umówieni na jej zaprezentowanie mieszkańcom i gościom Trójmiasta. W zamyśle autorów ekspozycja powinna „zawędrować” także do Wrocławia i Białegostoku, a być może też do innego miasta, którego władze zgłoszą zainteresowanie przyjęciem wystawy, opowiadającej o kresowych bohaterach, płacących często najwyższą cenę za przetrwanie polskości na Kresach i robiących to także w dniu dzisiejszym.

Gośćmi wernisażu wystawy „Dziadek w polskim mundurze” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie obok ministra Jana Dziedziczaka oraz byłego konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka byli przedstawiciele organizacji pozarządowych, współpracujących z Polakami na Kresach: wiceprezes Zarządu Fundacji Wolność i Demokracja Maciej Krzysztof Dancewicz, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej Artur Kondrat.  Historię swojej rodziny oraz tego, jak doszło do udziału w akcji mediów ZPB „Dziadek w polskim mundurze” opowiedziała obecnym na wernisażu potomkini jednego z bohaterów wystawy Feliksa Czesława Stolle – Danuta Stolle-Grosfeld.

O potrzebie nieustannej walki o wyzwolenie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, uwięzionych przez reżim Łukaszenki, mówiły wyzwolone z białoruskiego więzienia przez władze Polski członkinie Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka i Maria Tiszkowska.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z wernisażu wystawy „Dziadek w polskim mundurze” w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie:

W imieniu fundatora wystawy – Fundacji Wolność i Demokracja – przemawia wiceprezes Fundacji WiD Maciej Krzysztof Dancewicz

Przemawia Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Przemawia Andrzej Pisalnik, współautor wystawy i akcji pt. „Dziadek w polskim mundurze”

Przedstawicielki Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „”Wspólnota Polska. Po prawej – prezes oddziału Anna Kietlińska”

Przedstawiciele środowiska dziennikarskiego: Paweł Reszka, Marta Lau oraz Magdalena Rigamonti

Plansza, poświęcona Polakom współcześnie cierpiącym za przetrwanie polskości na Białorusi

Książka z biogramami bohaterów akcji „Dziadek w polskim mundurze”

Historię swojego udziału w akcji „Dziadek w polskim mundurze” opowiedziała Danuta Stolle-Grosfeld, wnuczka bohatrera akcji Feliksa Czesława Stolle

Danuta Stolle-Grosfeld, wnuczka Feliksa Czesława Stolle, bohatera akcji „Dziadek w polskim mundurze”

Przemawia minister  Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu RP do spraw Polonii i Polaków za Granicą

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, współtwórca pierwszej edycji wystawy „Dziadek w polskim mundurze”, pokazywanej na terenie Białorusi. Obok – małżonka dyplomaty Elżbieta Książęk

Wyzwolone przez Polskę z białoruskiego więzienia Irena Biernacka i Maria Tiszkowska

Przemawia współautorka acji i wystawy „”Dziadek w polskim mundurze” Iness Todryk-Pisalnik

Irena Biernacka i Maria Tiszkowska, działaczki ZPB wyzwolone przez Polskę z białoruskiego więzienia

Maria Tiszkowska

Irena Biernacka

Przemawia Artur Kondrat, prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej

 

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content