HomeSpołeczeństwoRzeczniczka Łukaszenko “ujawnia”, kto się wstawił za uwięzionymi na Białorusi Polkami

Rzeczniczka Łukaszenko “ujawnia”, kto się wstawił za uwięzionymi na Białorusi Polkami

Sekretarz prasowa Aleksandra Łukaszenko Natalia Eismont skomentowała dla rządowej agencji BelTA sytuację z uwolnieniem z więzienia trzech działaczek lokalnych oddziałów Związku Polaków na Białorusi.

Przypomnijmy, chodzi o Irenę Biernacką z Lidy, Marinę Tiszkowską z Wołkowyska oraz Annę Paniszewą z Brześcia, które są w Polsce od 25 maja.

“Pamiętacie rozmowę prezydenta Białorusi z pierwszym prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Abiszewiczem Nazarbajewem? To było w połowie kwietnia. Tak więc w tym czasie omawiana była kwestia uwolnienia niektórych członków białoruskiego Związku Polaków. I właśnie o nie prosił Nursułtan Abiszewicz, po czym decyzja została podjęta. Ale prezydent Białorusi nigdy z nikim z Polski nie rozmawiał na ten temat” – powiedziała Natalia Eismont.

Przypomnijmy, że reżim zwolnił z więzienia tylko trzy z pięciorga aresztowanych w marcu br. Polaków. W niewoli pozostaje wciąż prezes ZPB Andżelika Borys oraz członek Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut.

Według niepotwierdzonych informacji, zaproponowano im zwolnienie w zamian za wyjazd z Białorusi, ale odmówili.

Zwolnione z aresztu w Żodzino działaczki mają teraz zamkniętą drogę powrotną na Białoruś. Przed wyjazdem z aresztu podpisały zobowiązanie, że nazajutrz stawią się na komendzie milicji i nie będą się ukrywać przed śledztwem, ale nie powiedziano im dokąd są wywożone, nie pytano ich o zdanie. Znalazły się na białoruskim przejściu granicznym. Jedna z nich – Irena Biernacka, została wywieziona z Białorusi na granicę bez paszportu.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/belta.by

Najnowsze komentarze

  • Najwyższy czas spisać życiorysy tych dzielnych Ludzi z całego ZPB. Tych jeszcze sprzed wojny nie zdążyliśmy. A to są nowe polskie „żywoty świętych Polaków”.

Skomentuj

Skip to content