HomeBiałoruśAndrzej Poczobut uznany za aresztanta „o skłonnościach do ekstremizmu”

Andrzej Poczobut uznany za aresztanta „o skłonnościach do ekstremizmu”

Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut dostał w areszcie śledczym status „osoby skłonnej do ekstremizmu i działań destrukcyjnych”. Poinformowała o tym jego żona Oksana Poczobut.

Dziennikarz przebywa teraz w areszcie śledczym w Żodzinie. Jest jednym z pięciu liderów mniejszości polskiej na Białorusi aresztowanych w marcu przez białoruskie służby bezpieczeństwa w związku z tzw. „sprawą polską”. W areszcie nadal przebywa również przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Trzy pozostałe Polki zostały wydalone z Białorusi i jeżeli będą chciały na nią powrócić, grozi im areszt i kontynuacja sprawy karnej. Piątka Polaków została oskarżanych o gloryfikację nazizmu i rozniecanie nienawiści etnicznej wobec Białorusinów.

Według licznych relacji w ostatnich miesiącach status ekstremisty jest przyznawany licznym więźniom politycznym, którzy podlegają nasilonej kontroli ze strony administracji aresztów i więzień. Po skazaniu w koloniach karnych więźniowie tacy oznaczani są żółtą naszywką z nazwiskiem.

Znadniemna.pl za belsat.eu

 

No comments

Skomentuj

Skip to content